Publiczne wysłuchanie założeń do programu „Rozwój Lokalny” Hajnówka Wita 1 października, 2020

Publiczne wysłuchanie założeń do programu „Rozwój Lokalny”

22 września 2020 roku w centrum Hajnówki, na skwerku przy Bibliotece Publicznej im. dr Tadeusza Rakowieckiego, odbyło się wysłuchanie publiczne wypracowanych założeń do Programu „Rozwój Lokalny” finansowanego w ramach III Edycji Funduszy Norweskich i EOG na lata 2014-2021.

 Przedstawiciele Zespołu Miejskiego zaprezentowali lokalnej społeczności kierunki Nowej Ścieżki Rozwoju Miasta w czterech różnych obszarach. Są to:

  1. Nowy Ład Przestrzenny – Nowe Centrum Hajnówki (Obszar – Przestrzeń),

  2. Zielona Transformacja – środowisko i klimat nie tylko w Puszczy Białowieskiej (Obszar – Środowisko),

  3. Integracja i tożsamość dla silnej społeczności (Obszar – Społeczny),

  4. Zrób biznes w Hajnówce – dywersyfikacja działalności gospodarczej w oparciu o zasoby i produkty lokalne (Obszar – Gospodarczy)

Mieszkańcy miasta mieli okazję, aby podzielić się swoimi propozycjami na rozwój miasta. Wśród propozycji na jego intensyfikację znalazły się m.in.:

  • utworzenia parku przy ulicy Warszawskiej,

  • stworzenie Informacji Miejskiej,

  • zwiększenie dostępu do psychoterapii,

  • współpraca na linii mieszkańcy – wolontariusze (Wolontariat dla mieszkańców – mieszkańcy dla wolontariatu).

Podczas spotkania poruszony został temat produktu lokalnego i jego roli w promocji miasta i regionu. Aspekt ten jest jednym z kluczowych tematów, na których Zespół Miejski opiera działania przy wyznaczaniu Nowej Ścieżki Rozwoju Miasta. Podczas wysłuchania, mieszkańcy mieli okazję spróbować wyrobów lokalnych przedsiębiorców – producentów ziół, miodów, pieczywa, serów i przetworów.

Głos mieszkańców w realizacji tego projektu jest bardzo ważny – OdNowa Hajnówki to przede wszystkim jej rozwój: zarówno społeczno – kulturalny, jak i gospodarczy czy finansowy.

Skip to content