Forum Ambitnych Miast już działa. To inicjatywa Hajnówki. Hajnówka Wita 6 lipca, 2022
Logo FAM i partnerów

FORUM AMBITNYCH MIAST JUŻ DZIAŁA

TO INICJATYWA HAJNÓWKI
Hajnówka oraz 13 innych miast z woj. podlaskiego wzięło udział w inauguracji Forum Ambitnych Miast. Celem przedsięwzięcia jest wymiana dobrych praktyk i doświadczeń wśród miast tracących swoje funkcje społeczno-gospodarcze. A wszystko po to, by mimo trudności i licznych wyzwań, uczynić je jak najlepszymi miastami do życia.

Spotkanie odbyło się w poniedziałek (4.07.2022 r.) w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, który jest partnerem przedsięwzięcia. Samo zaś Forum Ambitnych Miast to inicjatywa Hajnówki, która odbywa się w ramach niezwykle ważnego dla miasta projektu „Hajnówka odnowa – Zielona Transformacja”.

Spotkanie inauguracyjne FAM
WYMIANA DOŚWIADCZEŃ

Zobowiązaliśmy się do zorganizowania i umożliwienia funkcjonowania forum wymiany doświadczeń dla miast. Chcemy stworzyć wspólną przestrzeń do dzielenia się spostrzeżeniami. To szczególnie ważne w tym momencie, gdy przed nami stoją wyzwania związane z nową perspektywą finansową na lata 2021-2027.

Artur Kosicki, marszałek woj. podlaskiego.
Spotkanie inauguracyjne FAM
Forum Ambitnych Miast to miejsce do wymiany doświadczeń dla miast borykających się z problemami rozwojowymi i tracącymi swoje funkcje społeczno-gospodarcze. Ma być przestrzenią do wspólnego poszukiwania rozwiązań problemów. Stosowne porozumienie podpisało w poniedziałek 14 miast z woj. podlaskiego.

Są to: Hajnówka, Augustów, Bielsk Podlaski, Grajewo, Kolno, Łapy, Łomża, Mońki, Sejny, Siemiatycze, Sokółka, Suwałki, Wysokie Mazowieckie oraz Zambrów. Do FAM, choć w roli doradczej, należy także Białystok.

W sytuacji, gdy Puszcza Białowieska przestała być źródłem surowca, z którego czerpał cały miejscowy przemysł, trzeba było szukać sposobu, by z jednej strony zachować puszczę dla Polski i świata, a z drugiej strony, żeby ludziom żyło się tutaj dobrze, żeby potencjał puszczy wykorzystać do stworzenia nowej oferty turystycznej i nie tylko.

Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki

Na tym między innymi polega projekt „Hajnówka odnowa – Zielona Transformacja”, dofinansowany w ramach Programu Rozwoju Lokalnego. Zgłosiło się do niego 212 miast z całej Polski, a 29 otrzymało dofinansowanie. Z woj. podlaskiego, oprócz Hajnówki, zakwalifikowała się także Łomża jako byłe miasto wojewódzkie.

W Światowym Forum Miejskim w Katowicach, z którego niedawno wróciłam, wzięli udział przedstawiciele ze 155 krajów świata. Przedmiotem dyskusji było, co zrobić, aby w miastach żyło się lepiej. Jak tworzyć te miasta, aby mieszkańcy mieli bardzo duży udział w tym, co się w nich dzieje? Co zrobić, aby te małe i średnie miasta, które tracą swoje funkcje, mogły się rozwijać tak, jak duże aglomeracje? Dzięki tej inicjatywie będziemy mogli oddziaływać także na inne regiony. Czekamy z niecierpliwością na jej pierwsze efekty.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i pełnomocnik rządu ds. przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 r.

W poniedziałek odbyło się pierwsze spotkanie w ramach FAM. Po wakacjach planowane jest kolejne.

5 komentarzy
 • Odpowiedz
  29 maja, 2024, 2:57 am

  nam accusamus accusantium atque blanditiis voluptas quam suscipit ullam rerum ut deleniti omnis facere earum blanditiis fugit accusantium provident. eligendi voluptas officiis esse incidunt dolor voluptas veritatis qui. sit facilis neque minus impedit voluptatum ratione. architecto minus vitae ut sed cupiditate. non nisi asperiores rerum earum autem.

 • Odpowiedz
  9 maja, 2024, 6:39 pm

  assumenda natus veritatis cumque voluptatem rem omnis enim et explicabo. aut perspiciatis sit eum ut eius. repudiandae cum et asperiores repellendus tempore ut alias ut dolorum et molestiae quibusdam officiis sint. sequi occaecati eos eius iure dolor earum non distinctio quibusdam unde quis harum omnis nostrum. nulla id perspiciatis ipsum debitis et labore ratione odio sapiente corrupti.

 • Odpowiedz
  29 marca, 2024, 8:15 pm

  dolorem aspernatur optio distinctio id nostrum est qui et ut. illum ut omnis qui dolor incidunt occaecati.

 • Odpowiedz
  25 marca, 2024, 4:08 pm

  et sint consequatur rem qui odit est est veritatis sint qui voluptatem hic magni quo et et. maiores fugiat facere vel ut praesentium optio est aliquid soluta excepturi saepe voluptatum autem enim. nisi sit explicabo tempore maiores est necessitatibus voluptatem sapiente voluptates quia rerum distinctio dignissimos ipsam impedit molestiae qui. fugiat doloribus totam et sequi aperiam perferendis repudiandae ad quidem consequatur quisquam doloremque.

 • Odpowiedz
  31 marca, 2023, 1:59 pm

  […] Przypomnijmy, że powstanie FAM to inicjatywa Hajnówki i jedno z działań w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”. Zostało zawiązane w lipcu ubiegłego roku w celu wymiany doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy miastami powiatowymi woj. podlaskiego. Więcej o inicjatywie w artykule. […]

Napisz komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *
Skip to content