Forum Ambitnych Miast już działa. To inicjatywa Hajnówki. Hajnówka Wita 6 lipca, 2022
Logo FAM i partnerów

FORUM AMBITNYCH MIAST JUŻ DZIAŁA

TO INICJATYWA HAJNÓWKI
Hajnówka oraz 13 innych miast z woj. podlaskiego wzięło udział w inauguracji Forum Ambitnych Miast. Celem przedsięwzięcia jest wymiana dobrych praktyk i doświadczeń wśród miast tracących swoje funkcje społeczno-gospodarcze. A wszystko po to, by mimo trudności i licznych wyzwań, uczynić je jak najlepszymi miastami do życia.

Spotkanie odbyło się w poniedziałek (4.07.2022 r.) w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, który jest partnerem przedsięwzięcia. Samo zaś Forum Ambitnych Miast to inicjatywa Hajnówki, która odbywa się w ramach niezwykle ważnego dla miasta projektu „Hajnówka odnowa – Zielona Transformacja”.

Spotkanie inauguracyjne FAM
WYMIANA DOŚWIADCZEŃ

Zobowiązaliśmy się do zorganizowania i umożliwienia funkcjonowania forum wymiany doświadczeń dla miast. Chcemy stworzyć wspólną przestrzeń do dzielenia się spostrzeżeniami. To szczególnie ważne w tym momencie, gdy przed nami stoją wyzwania związane z nową perspektywą finansową na lata 2021-2027.

Artur Kosicki, marszałek woj. podlaskiego.
Spotkanie inauguracyjne FAM
Forum Ambitnych Miast to miejsce do wymiany doświadczeń dla miast borykających się z problemami rozwojowymi i tracącymi swoje funkcje społeczno-gospodarcze. Ma być przestrzenią do wspólnego poszukiwania rozwiązań problemów. Stosowne porozumienie podpisało w poniedziałek 14 miast z woj. podlaskiego.

Są to: Hajnówka, Augustów, Bielsk Podlaski, Grajewo, Kolno, Łapy, Łomża, Mońki, Sejny, Siemiatycze, Sokółka, Suwałki, Wysokie Mazowieckie oraz Zambrów. Do FAM, choć w roli doradczej, należy także Białystok.

W sytuacji, gdy Puszcza Białowieska przestała być źródłem surowca, z którego czerpał cały miejscowy przemysł, trzeba było szukać sposobu, by z jednej strony zachować puszczę dla Polski i świata, a z drugiej strony, żeby ludziom żyło się tutaj dobrze, żeby potencjał puszczy wykorzystać do stworzenia nowej oferty turystycznej i nie tylko.

Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki

Na tym między innymi polega projekt „Hajnówka odnowa – Zielona Transformacja”, dofinansowany w ramach Programu Rozwoju Lokalnego. Zgłosiło się do niego 212 miast z całej Polski, a 29 otrzymało dofinansowanie. Z woj. podlaskiego, oprócz Hajnówki, zakwalifikowała się także Łomża jako byłe miasto wojewódzkie.

W Światowym Forum Miejskim w Katowicach, z którego niedawno wróciłam, wzięli udział przedstawiciele ze 155 krajów świata. Przedmiotem dyskusji było, co zrobić, aby w miastach żyło się lepiej. Jak tworzyć te miasta, aby mieszkańcy mieli bardzo duży udział w tym, co się w nich dzieje? Co zrobić, aby te małe i średnie miasta, które tracą swoje funkcje, mogły się rozwijać tak, jak duże aglomeracje? Dzięki tej inicjatywie będziemy mogli oddziaływać także na inne regiony. Czekamy z niecierpliwością na jej pierwsze efekty.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i pełnomocnik rządu ds. przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 r.

W poniedziałek odbyło się pierwsze spotkanie w ramach FAM. Po wakacjach planowane jest kolejne.

Jeden komentarz
Napisz komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *
Skip to content