Ulica Wierobieja będzie miała swoje święto. Impreza ma być cykliczna. Hajnówka Wita 28 lipca, 2022
Dzień ulicy Wierobieja.

Ulica Wierobieja będzie miała swoje święto.

Impreza ma być cykliczna

Czy wiecie, w którym miejscu stała synagoga? Jeśli nie, warto się dowiedzieć, gdyż ta informacja może przydać się podczas tematycznej gry terenowej. Będzie ona jedną z atrakcji podczas Dnia ul. Wierobieja, który odbędzie się już 6 sierpnia. Oprócz tego pojawi się wyjątkowa wystawa i zagra zespół Błękitny Nosorożec, a wy wytańczycie się na potańcówce z DJ SaQsiem i zespołem Metro.

W sobotę 6 sierpnia ulica Wierobieja zostanie zamknięta dla ruchu samochodowego. Atrakcje rozpoczną się o godz. 17:00.

Tego dnia ulica zamieni się w deptak, na którym wystawią się twórcy i przedsiębiorcy mający tutaj swoje siedziby (m.in. restauracje, cukiernia, lodziarnie, fotografowie, przedstawiciele innych branż usługowych. Dołączy do nas również Browar Markowy. W ciągu dnia odbywać się będą różnego rodzaju animacje i atrakcje dla dzieci. Wieczorem z kolei ulica zamieni się w przestrzeń do zabawy i tańca.

Katarzyna Czurak, Stowarzyszenie Metamorphosis w Hajnówce

Zagra Błękitny Nosorożec, który właśnie rozpoczyna promocję nowej płyty. Będzie też DJ SaQś i zespół Metro. Odpowiedni nastrój, poza muzyką, tworzyć będzie także oświetlenie. A także wyjątkowa wystawa. Właśnie 6 sierpnia nastąpi jej otwarcie. Zawiśnie ona na ogrodzeniu szkoły zawodowej. Dotyczyć będzie historycznego miejsca na ul. Wierobieja. O które miejsce chodzi, przekonacie się w dniu imprezy. Kto nie dotrze tego dnia na miejsce, będzie mógł obejrzeć wystawę jeszcze w ciągu kilku następnych tygodni.

Podczas imprezy odbędzie się także gra terenowa, wymagająca podstawowej znajomości historii ulicy. Wiedzę będzie można też uzupełnić na miejscu, gdyż powstanie mapa ulicy „z przeszłości”. Organizatorzy chcą w ten sposób pobudzić wyobraźnię mieszkańców.

Sklep spożywczy przy ulicy M. Buczka, obecnej ks.I. Wierobieja

Idea zorganizowania święta ul. Wierobieja narodziła się już dawno temu. Ulica ta leży w dawnej dzielnicy żydowskiej. Kiedyś nosiła nazwę Targowa, później Buczka. Życie tętniło tutaj jeszcze długo po wojnie. Starsi mieszkańcy miasta pamiętają czasy świetności tej ulicy. My chcielibyśmy o tych czasach przypomnieć, wskrzesić wspomnienia, przywrócić tej ulicy trochę życia.

Katarzyna Czurak, Stowarzyszenie Metamorphosis w Hajnówce

Podkreśla też, że idea ta znalazła spory odzew wśród mieszkańców i działających przy ul. Wierobieja przedsiębiorców.

Pomysł był, brakowało jednak funduszy na realizację. Te pojawiły się dzięki projektowi „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”, który realizuje miasto. Idea ożywienia historycznej ulicy idealnie wpisała się w jego założenia.

Ulica Wierobieja to jedna z najstarszych ulic w Hajnówce. Miejsce klimatyczne, o dużej wartości historycznej i wciąż na tyle dużym potencjałem, by znów zaczęło tętnić życiem. Jednym z założeń projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja” i szerzej – nowego kierunku rozwoju miasta – jest budowanie tożsamości mieszkańców i integrowanie ich wokół historii miasta. Chcielibyśmy z tej tożsamości stworzyć wartość także w kontekście atrakcji turystycznej.

Magdalena Chirko, kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miasta Hajnówka i koordynatorka projektu

Dodaje też, że Dzień ul. Wierobieja będzie wydarzeniem cyklicznym. I podkreśla, że tego rodzaju inicjatywy mają szczególną wartość w świetle strategii rozwoju miasta. Są rodzajem budżetu obywatelskiego, a więc formą zaangażowania mieszkańców w życie miasta.

Jest to część projektu i działań rozwojowych, która finansuje inicjatywy oddolne zgłoszone przez mieszkańców jeszcze na etapie formułowania polityki rozwojowej Hajnówki i składania wniosku. Znaleźliśmy tu przestrzeń na sfinansowanie działań oczekiwanych przez mieszkańców.

Magdalena Chirko, kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miasta Hajnówka i koordynatorka projektu

Do tego rodzaju przedsięwzięć należy tzw. inicjatywa sąsiedzka. Jak informowaliśmy kilka tygodni temu, dofinansowanie z tej puli otrzymał już hajnowski zespół Błękitny Nosorożec. Dzięki tym funduszom muzycy m.in. nagrają materiały do nowej płyty oraz zorganizują koncerty. Jeszcze w tym roku ogłosimy nabór na kolejną edycję inicjatyw sąsiedzkich.

Jeden komentarz
  • Odpowiedz
    30 lipca, 2022, 3:25 pm

    Inicjatywa jak najbardziej słuszna i popieram te działania tak samo jak popierałem potańcówki.Hajnówka ma piekną historię i jest mi bliska, bardzo mnie boli to co zostało zrobione z HPPD w których znałem każdy kawałek terenu.Trzymam za was kciuki jeśli byłbym w czymkolwiek pomocny to jestem do waszej dyspozycji.Stary hajnowianin.

Napisz komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *
Skip to content