Akademia Przyrody w Zajeździe Bartnik. Miasto odkupi obiekt Hajnówka Wita 2 września, 2022
Zajazd Bartnik - miejsce gdzie powstanie Akademia Przyrody.

Akademia Przyrody w Zajeździe Bartnik

Miasto odkupi obiekt

Zajazd jest obszerny, znajduje się w samym centrum miasta, a do tego w sąsiedztwie parku, ma też własny parking. To idealne warunki, by ulokować tu Akademię Przyrody, która ma być atrakcją w skali regionu i kraju.

Miasto złożyło ofertę kupna właścicielowi zajazdu przy ul. Parkowej. W tej chwili trwają prace nad przygotowaniem umowy przedwstępnej. Transakcja ma być rozliczona do końca roku, a na początku przyszłego obiekt przejdzie pod zarząd miasta. Koszt zakupu to 3,5 mln zł. To tutaj znajdzie się Akademia Przyrody, flagowe przedsięwzięcie w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”.

Dlaczego Zajazd Bartnik? Według ekspertów ta lokalizacja najbardziej odpowiada potrzebom Akademii Przyrody. Wypowiedzieli się w tej sprawie nasi doradcy ze Związku Miast Polskich oraz firmy Synergia z Lublina. Jednoznacznie wskazali ją także partnerzy z Alty w Norwegii, którzy w maju przyjechali do Hajnówki, jak również członkowie zespołu ds. Akademii Przyrody, reprezentujący środowiska hajnowskich szkół oraz partnerów w projekcie. Podczas spotkania mieli oni okazję zobaczyć zarówno zajazd, jak też drugi brany pod uwagę obiekt. Chodzi o siedzibę dawnego Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej przy ul. Piłsudskiego. Zdaniem ekspertów i partnerów za zajazdem przemawia to, że jest większy, znajduje się w lepszej lokalizacji – w sąsiedztwie parku, co koresponduje z ideą Akademii Przyrody, jest blisko dworca PKP, a dodatkowo ma parking.

Zajazd Bartnik - miejsce gdzie powstanie Akademia Przyrody. Plac przy hotelu.

źródło: booking.com

Nieruchomość składa się z trzech działek o łącznej powierzchni 8620 mkw. oraz budynku o powierzchni 2155 mkw. Funkcja części hotelowej pozostanie prawdopodobnie niezmieniona. W tej chwili mieszkają tutaj uchodźcy z Ukrainy i tak pozostanie w najbliższym czasie. W przyszłości chcielibyśmy, by była to atrakcyjna baza do organizacji zielonych szkół czy obozów dla młodzieży.

Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki

Pozostała część wymaga modernizacji. To tutaj znajdą się główne atrakcje w ramach Akademii Przyrody. Będzie to między innymi Żywe Laboratorium Grzybów, które powstanie we współpracy z Politechniką Białostocką. Odbywać się tutaj będą warsztaty praktyczne skierowane do wszystkich grup wiekowych. Ich cel to popularyzowanie wiedzy na temat bogactwa gatunków grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej. Uczestnicy dowiedzą się, jakie jest ich zastosowanie w życiu codziennym, będą też mogli obserwować w laboratorium, jakie procesy zachodzą w grzybach. Wiedzę najlepiej zdobywać poprzez doświadczanie, stąd koncepcja przewiduje liczne eksperymenty np. wyhodowanie własnej grzybni. Ćwiczenia będą odbywać się zarówno w dni powszednie (dla grup ze szkół i przedszkoli), jak też w weekendy (dla wszystkich). W planie są również inne formy np. pokazy, plenery artystyczne, konkursy, spacery i wycieczki edukacyjne, a nawet szkolenia.

Zajazd Bartnik - miejsce gdzie powstanie Akademia Przyrody. Wiata przy hotelu.

źródło: booking.com

W Zajeździe Bartnik znajdzie się również siedziba Hajnowskiego Centrum Produktu Lokalnego. W tej chwili trwają prace nad jego formułą. Wszelkie działania konsultujemy z producentami, gdyż chcemy, by centrum jak najlepiej odpowiadało na ich potrzeby.

Zajazd Bartnik to miejsce znane hajnowianom od wielu lat, choć nie zawsze pod tą samą nazwą. Kiedyś znajdował się tutaj hotel i restauracja, gdzie odbywały się imprezy okolicznościowe m.in. wesela. To tutaj lokowano młodzieżowe zespoły biorące udział w różnego rodzaju rozgrywkach sportowych. Dzięki Akademii Przyrody obiekt zyska nowe życie i stanie się atrakcją nie tylko dla hajnowian, ale i mieszkańców regionu.

Inwestycja zostanie sfinansowana w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”. 

Napisz komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *
Skip to content