W Hajnówce powstanie park kieszonkowy. Projekt opracują studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej Hajnówka Wita 20 października, 2022
Prace nad koncepcją parków kieszonkowych. Trzy dziewczyny z mapą

W Hajnówce powstanie park kieszonkowy

Projekt opracują studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej

W grę wchodzi kilka lokalizacji w mieście. Znajdują się one w różnych miejscach – niektóre są przy ruchliwych ulicach, ale także przy szkołach i w sąsiedztwie budynków mieszkaniowych wielorodzinnych. Studenci właśnie skończyli inwentaryzację terenu.

W minioną sobotę odbyła się inwentaryzacja dendrologiczna. Do Hajnówki przyjechało kilkudziesięciu studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Zostali podzieleni na grupy i inwentaryzowali zieleń wysoką i niską w następujących miejscach:

Prace nad koncepcją parków kieszonkowych. Dwoje ludzi pochyla się nad mapą Hajnówki. W tle zielony trawnik.
  • Lipowa, przy skręcie do szpitala
  • Wróblewskiego
  • Rondo Mirona Chodakowskiego
  • Rondo Jana Pawła II, przy ul. Wierobieja
  • Przy SP nr 1
  • Dziedziniec przy Piłsudskiego 8 (biuro projektu)
  • Piłsudskiego 50, w okolicy bloków komunalnych

Studenci liczyli drzewa znajdujące się w wymienionych lokalizacjach, mierzyli ich obwód, wysokość i średnicę korony, określali ich gatunek, wiek oraz stan. Wykonają także rysunki oraz naniosą obiekty na mapy.

Teren, który wylosowaliśmy okazał się wyzwaniem. Trafiliśmy na niewielkie drzewa, które w zasadzie przypominają krzewy. Mierzy się je dużo trudniej niż te duże, które mają jeden pień i koronę. Tutaj trzeba wejść do środka, żeby zobaczyć, z ilu mniejszych pni się składa, a potem to wszystko zmierzyć i narysować.

członkowie grupy pracującej przy ul. Piłsudskiego 50
Prace nad koncepcją parków kieszonkowych. Trzy młode dziewczyny na tle jesiennego krajobrazu.
Prace nad koncepcją parków kieszonkowych. Młoda dziewczyna mierzy obwód pnia drzewa.

Studenci przyjechali w ramach nauki przedmiotu: Architektura krajobrazu i terenów zieleni, są w trakcie piątego semestru.

Ich zadaniem będzie przygotowanie pracy semestralnej: „Parki kieszonkowe dla lokalizacji w Hajnówce” . Urząd miasta wskazał lokalizacje na potrzeby projektu.

prof. Halina Łapińska, opiekunka grupy

Chodzi o projekt „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”, w którym przewidziano realizację jednego parku kieszonkowego. Celem projektu jest m.in. uporządkowanie zieleni w Hajnówce, stąd pomysł na inwestycję. Czym są parki kieszonkowe?

To niewielki obszar zieleni, przyjmuje się, że do 1000 m² powierzchni, który jest zagospodarowany w taki sposób, by był użyteczny. Zwykle znajduje się w sąsiedztwie różnych obiektów np. usługowych, sklepów, urzędów czy szkół. Jest to przestrzeń wypoczynkowa z różnego rodzaju nasadzeniami roślin oraz elementami małej architektury.

prof. Halina Łapińska, opiekunka grupy
Prace nad koncepcją parków kieszonkowych. Trzy młode dziewczyny pochylają się nad notatkami na tle jesiennych liści

Inwentaryzacja drzew za nami, kolejnym krokiem będzie praca nad koncepcją zagospodarowania oraz projektem zieleni z doborem gatunków roślin. Projekty mają być gotowe do końca lutego. Na razie w planach jest realizacja tylko jednego z nich, nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości w Hajnówce powstanie ich więcej. Wszystko zależy od tego, czy miasto znajdzie zewnętrzne źródło finansowania.

Wspomniane przedsięwzięcie to efekt współpracy urzędu miasta oraz Politechniki Białostockiej. Warto dodać, że uczelnia i jej studenci wspierają miasto nie pierwszy raz. Jak informowaliśmy, trwa konkurs architektoniczny ART TIME, którego przedmiotem jest zaprojektowanie terenu wokół byłego dworca PKP. Projekty tworzą studenci. Jakie są ich propozycje, przekonamy się już wkrótce.

Napisz komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *
Skip to content