Hajnówka na Regionalnych Forach Praktyków Partycypacji Hajnówka Wita 21 października, 2022
Mężczyzna w ciemnym garniturze, w okularach, siedzi na krześle. Spogląda w kierunku blondynki w szerokich czarnych spodniach i kolorowej, jasnej bluzce.

Hajnówka na Regionalnych Forach Praktyków Partycypacji

Spotkania konsultacyjne, szkolenia i warsztaty, ankiety, spotkania informacyjne, skrzynki pomysłów. To przykłady działań włączających mieszkańców najpierw w tworzenie Nowej Ścieżki Rozwoju Hajnówki, a teraz także w działania wynikające z programu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”. To właśnie o tych działaniach mieliśmy okazję opowiedzieć na Regionalnych Forach Praktyków Partycypacji.

Spotkanie odbyło się w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele takich miast jak Łomża, Grajewo, Białystok czy Wasilków.

Dwie kobiety podczas publicznego przemówienia. Blondynka w jasnym żakiecie i beżowych spodniach przemawia do mikrofonu. Brunetka w okularach, w czarnych spodniach i szarym żakiecie trzyma białą teczkę.
Duża jasna aula. Przy stole siedzi grupa młodych ludzi. Na stole zapisany duży arkusz papieru. W tle inne stoły i ludzie przy nich siedzący. Widać trwające rozmowy.

Regionalne Forum Praktyków Partycypacji jest to wydarzenie skierowane do lokalnych działaczy społecznych, przedstawicieli samorządów, którzy są zainteresowani tematyką partycypacji społecznej. Było adresowane do mieszkańców woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, chcieliśmy poprzez to wydarzenie zapewnić możliwość poznania się, wymiany doświadczeń, zdobycia nowej wiedzy na temat narzędzi partycypacji, na temat tego, co w tej dziedzinie dzieje się w dwóch regionach. Zależało nam też na prezentacji dobrych praktyk w woj. podlaskim.

Agnieszka Maszkowska z SocLab – Fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych - organizatorka przedsięwzięcia

Stąd zaproszenie do udziału w panelu dyskusyjnym przedstawicieli miasta Hajnówka.

Blondynka w czarnych szerokich spodniach i jasnej kolorowej bluzce.

Jesteśmy dumni, że zaproszono nas na to spotkanie i że mieliśmy okazję pochwalić się naszymi działaniami na rzecz partycypacji. Tak się składa, że zarówno w trakcie pisania projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”, Społeczność lokalna została włączona już na etapie pisania projektu. Zauważyliśmy, że jest w mieście grupa zaangażowanych mieszkańców, którym zależy na jego rozwoju. Są to osoby w wieku 33+/55+. Pierwsze spotkanie warsztatowe pokazało jednak, że ludzie nie są chętni do wypowiadania się na forum. Wolą wywiady indywidulne. Przeprowadziliśmy 30 takich wywiadów. Dzięki nim uzyskaliśmy wiele istotnych informacji na temat postrzegania przez nich miasta oraz potencjalnych kierunków rozwoju.

Magdalena Chirko, kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miasta Hajnówka i liderka projektu

Przedstawicielka UM miała wspólne wystąpienie z Grzegorzem Gawrysiakiem, koordynatorem merytorycznym w Zespole ds. Rewitalizacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Magdalena Chirko opowiadała o partycypacji na przykładzie udziału w programie Rozwój Lokalny. Zastosowano tu podejście partycypacyjne w szerokim zakresie – niestosowanym w takiej skali dotychczas w naszym samorządzie. Jest on skierowany do małych i średnich miast tracących swoje funkcje społeczno-gospodarcze, które borykają się z wieloma problemami natury społecznej, gospodarczej, środowiskowej czy instytucjonalnej. Mieszkańcy natomiast oczekują, że miasta będą miejscami dobrymi do życia. Taki jest też cel programu – wzmocnienie spójności społecznej.

Na pierwszym planie uśmiechnięta brunetka w krótkich włosach. Na stole zapisany duży arkusz papieru. Dwie kobiety słuchają przemówienia. Na ekranie wyświetlona prezentacja. Brunetka w okularach i szarnym żakiecie przemawia do mikrofonu.

Podczas pracy nad Nową Ścieżką Rozwoju Hajnówki zastosowaliśmy m.in. następujące formy zaangażowania mieszkańców:

Grupa kobiet siedzi na granatowych kszesłach ustawionych w półkole. Przez okna na poddaszu wpadają promienie słońca.
  • Spotkania konsultacyjne
  • Szkolenia i warsztaty
  • Spotkania informacyjne o charakterze roboczym
  • Warsztaty grupowe
  • Ankiety internetowe
  • Wysłuchanie obywatelskie
  • Spotkania plenerowe
  • Spotkania z młodzieżą w szkołach średnich
  • Włączenie NGO

Narzędzia partycypacyjne są elementami wielu działań przewidzianych w projekcie. Przykładem może być chociażby konkurs Art Time, który dotyczy zagospodarowania otoczenia Hajnówki Centralnej (projekty przygotowali studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej). To przedsięwzięcie jest skierowane do młodzieży, jego celem jest bowiem taka aranżacja terenu, która najlepiej będzie odpowiadać potrzebom młodych hajnowian. Stąd to ich poprosiliśmy o głos. Zbieraliśmy życzenia młodzieży podczas indywidualnych rozmów, zaprosiliśmy ich na wizję terenu, uruchomiliśmy również internetową platformę.

Przy jasnym, dużym stole siedzi grupa uczestników Regionalnego Forum Praktyków Partycypacji.

Konkurs jest już rozstrzygnięty, ale i na tym etapie zapytaliśmy o zdanie hajnowian. Wszystkie zgłoszone projekty można było obejrzeć w Parku Wodnym i oddać głos na miejscu bądź wypełniając elektroniczną ankietę. W obu głosowaniach wzięło udział ok. 1600 osób, co uważamy za bardzo dobry wynik.

Inne działania partycypacyjne to np. włączanie głosu mieszkańców w proces tworzenia Szlaku Hajnowskich Murali. Tutaj, już w 2020 r., ponad 800 osób zabrało głos, wybierając tematykę, w ostatnim czasie pytaliśmy o lokalizację, a już wkrótce zapytamy ich o zdanie w sprawie konkretnego projektu.

Grupa uczestników Regionalnego Forum Praktyków Partycypacji, siedzi przy stołach na auli.

W ramach projektu zapraszamy także miejscowe organizacje pozarządowe do współrealizacji przedsięwzięć i udziału w konkursach, ciekawym pomysłem jest np. formuła Inicjatywy Sąsiedzkiej. W ten sposób – zgłoszony przez mieszkańców, pomysł święta ul. Wierobieja, jednej z najstarszych ulic w mieście, doczekał się realizacji. Impreza odbyła się w sierpniu i będzie kontynuowana. Dzięki konkursowi miejscowy zespół rockowy Błękitny Nosorożec nagrał teledysk oraz materiał do najnowszej płyty.

Napisz komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *
Skip to content