Jak można oszczędzać energię w firmie? Porad udzielili eksperci podczas drugiego śniadania biznesowego Hajnówka Wita 31 października, 2022
II Śniadanie Biznesowe. Wykład na temat: Jak można oszczedzać energię w firmie?

Jak można oszczędzać energię w firmie?

Porad udzielili eksperci podczas drugiego śniadania biznesowego

Instalacje fotowoltaiczne to niejedyny sposób na niższe rachunki za energię. Jest ich znacznie więcej, warto wziąć pod uwagę na przykład termomodernizację budynku czy automatyzację oświetlenia. Wówczas oszczędności mogą sięgnąć kilkudziesięciu procent.

II Śniadanie Biznesowe. Wykład na temat: Jak można oszczedzać energię w firmie?
II Śniadanie Biznesowe. Wykład na temat: Jak można oszczedzać energię w firmie?

Problem rosnących cen energii zajmuje uwagę nie tylko przeciętnych użytkowników, ale także firm, które muszą się mierzyć ze znacznie wyższymi rachunkami. Stąd pomysł na właśnie taki temat drugiego śniadania biznesowego. Wzięło w nim udział ponad 30 przedsiębiorców z Hajnówki. Jak już informowaliśmy, celem tego przedsięwzięcia jest m.in. wypracowanie formuły współpracy pomiędzy miastem i przedsiębiorcami, poznanie ich oczekiwań względem kierunku rozwoju Hajnówki i decyzji podejmowanych przez samorząd.

Wszyscy rozumiemy, jak ważna jest produkcja własnej energii elektrycznej. W mieście płacimy obecnie 1000 zł za megawat energii, natomiast od stycznia kwota ta wzrośnie do 1413 zł. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ma u siebie instalację o mocy 600 kW, w tej chwili trwa audyt pod kątem utworzenia magazynów energii.

Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki

O tym, jakie metody oszczędności mogą zastosować przedsiębiorcy w swoich firmach opowiadali eksperci. Udzielili też wielu praktycznych porad. Na temat opłacalności instalacji fotowoltaicznej oraz tego, czym się kierować, gdy chcemy wybrać firmę, która ją zamontuje, mówił Paweł Kostiuczuk z firmy Z.I.P.E.

II Śniadanie Biznesowe. Wykład na temat: Jak można oszczedzać energię w firmie?

Instalacja fotowoltaiczna nie każdemu się opłaca. Jest wiele czynników, które na to wpływają, np. rodzaj dachu, grunt, napięcie sieci, kable przyłączeniowe – to wszystko należy sprawdzić przed założeniem instalacji – tłumaczył ekspert. – Powinien to zrobić handlowiec z firmy, który do was przyjedzie, a jeśli nie ma odpowiedniej wiedzy, zabrać ze sobą fachowca. Szukając wykonawcy, warto sprawdzić, czy jest to firma lokalna. Dobrze, by poza montażem fotowoltaiki robiła coś jeszcze, na przykład zajmowała się elektryką. Wtedy będzie w stanie wam pomóc. Sprawdźcie też, jak długo podmiot działa na rynku. Najlepiej nawiązać współpracę z firmą, która nie powstała wtedy, gdy zrobił się boom na fotowoltaikę, a dużo wcześniej.

Paweł Kostiuczuk - Z.I.P.E

Eksperci zwrócili też uwagę na to, że przed montażem instalacji warto przeprowadzić audyt energetyczny obiektu.

W obecnych czasach trzeba szukać takich rozwiązań, aby stać się niezależnym energetycznie. Instalacja fotowoltaiczna nie jest jedynym sposobem na ograniczenie kosztów energii i szukając oszczędności warto spojrzeć szerzej niż tylko na rachunki za energię. Należałoby przyjrzeć się takim czynnikom, jak instalacja grzewcza budynku, wykorzystywane w firmie sprzęt i urządzenia, rodzaj oświetlenia, z czego wykonane są stropy, dachy i ściany, jakie są okna i drzwi. Jeśli przeprowadzimy termomodernizację budynku, wymienimy źródło ciepła, zautomatyzujemy oświetlenie, jesteśmy w stanie osiągnąć nawet 69 proc. oszczędności. Zrobiłem kiedyś audyt, dzięki któremu klient wprowadzając wskazane tam rozwiązania, uzyskał oszczędności sięgające nawet 90 proc.

Cezary Szerszenowicz
II Śniadanie Biznesowe. Wykład na temat: Jak można oszczedzać energię w firmie?

Ile kosztuje taki audyt? To zależy od tego, ilu obiektów ma dotyczyć. Jeśli mówimy o jednym budynku, to cena wynosi od 1,5 do 3 tys. zł.

Podczas śniadania biznesowego eksperci mówili też o działaniach Unii Europejskiej na rzecz czystych technologii energetycznych oraz związanych z tym wyzwaniach czekających odbiorców. Mowa np. o jeszcze większym upowszechnieniu energii fotowoltaicznej.

Celem planu REPowerEUa jest udostępnienie do 2025 r. ponad 320 GW z nowych instalacji fotowoltaicznych, czyli ponad dwa razy więcej niż obecnie, i prawie 600 GW do 2030 r. Te przyspieszone dodatkowe zdolności wytwórcze umożliwiają zastąpienie zużycia gazu ziemnego na poziomie 9 mld m³ rocznie do 2027 r.

Irena Jagiełło, współwłaścicielka firmy Energyeco

Ekspertka wspomniała też o kamieniach milowych związanych z zasilaniem w energię budynków. Na przykład do 2025 roku ma zakończyć się sprzedaż kotłów na paliwa kopalne, do 2030 roku z kolei nastąpi pełna dostępność do energii elektrycznej, do 2035 roku większość sprzedawanych urządzeń grzewczych będzie miała najwyższą klasę efektywności energetycznej, zaś do 2045 roku połowa zapotrzebowania na ogrzewanie będzie zaspokajana przez pompy ciepła. Dobrą wiadomością są nowe programy dotacyjne dla przedsiębiorców. Szczegóły znajdziecie tutaj:

Część 1) Mikroinstalacje, pompy ciepła i towarzyszące magazyny energii
Część 2) Biogazownie rolnicze i małe elektrownie wodne

Czy wymienione porady okażą się przydatne dla hajnowskich przedsiębiorców?

II Śniadanie Biznesowe. Wykład na temat: Jak można oszczedzać energię w firmie?

Po części tak, ale o wielu rzeczach dowiedziałem się już wcześniej. Mam w pracy fotowoltaikę, ledowe oświetlenie, nową energooszczędną klimatyzację i ocieplony budynek. Należy powiedzieć, a wydaje mi się, że nie zostało to wystarczająco zaakcentowane podczas spotkania, że podstawą jest dobra izolacja budynku. Zanim przystąpiłem do tych inwestycji, przez półtora roku sam zdobywałem wiedzę, dzięki czemu zaoszczędziłem mnóstwo pieniędzy. Ja już tę drogę przeszedłem. Myślę jednak, że dla firm, które są na jej początku, wiele informacji będzie przydatnych. Poza tym dobrze, że w Hajnówce w końcu zaczęło coś się dziać.

Mariusz Pierko, właściciel Sklepu Kresowego Groszek w Hajnówce

Kolejne spotkanie odbędzie się w listopadzie, o konkretnej dacie będziemy informować. Śniadania biznesowe organizuje Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”. Ich celem jest nawiązanie współpracy pomiędzy miastem a przedsiębiorcami, tak aby porozumienie trwało także po zakończeniu projektu.

Napisz komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *
Skip to content