W II Liceum Ogólnokształcącym w Hajnówce uczniowie będą się uczyć robotyki, grafiki i programowania. W technikum zaś montażu urządzeń OZE Hajnówka Wita 9 grudnia, 2022
Biała, duża sala. W tle kilka kobiet i jeden mężczyzna oglądają sprzęty, które znajdują się wewnątrz tej sali.

W II Liceum Ogólnokształcącym w Hajnówce uczniowie będą się uczyć robotyki, grafiki i programowania

W technikum zaś montażu urządzeń OZE

Autorski program nauczania do zajęć dodatkowych z informatyki w liceum jest już prawie gotowy. Trwają też zakupy pomocy dydaktycznych do pracowni. Szkoła otrzyma m.in. dodatkowe komputery, zestawy edukacyjne z robotem i tablety graficzne. Zajęcia rozpoczną się w drugim semestrze. Z kolei nowy przedmiot w technikum pojawi się w kolejnym roku szkolnym.

zdjęcia: Kornel Godończuk / Zespół Szkół Zawodowych

Zajęcia w obu szkołach to kolejne przedsięwzięcia projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”. Realizuje je Powiat Hajnowski ze wsparciem merytorycznym Politechniki Białostockiej.

Kilka osób siedzi przy stole i rozmawia. Jedna z kobiet prowadzi rozmowę z resztą osób. Na stole stoją filiżanki i talerz z ciastem.

W tej chwili trwają zakupy pomocy dydaktycznych, które uzupełnią wyposażenie pracowni w II LO z DNJB. Dobiegają też końca prace nad programem nauczania. Będziemy chcieli go przekazać do zaopiniowania politechnice.

Nina Łukasik, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych w starostwie

Zajęcia obejmą w sumie 60 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. Grupa z I klasy będzie uczyć się robotyki, w II klasie będzie grafika, a w III programowanie. W bieżącym roku szkolnym zajęcia będą pilotażem. Jeśli natomiast spotkają się z pozytywną opinią uczniów, zostaną wpisane do ramowego planu nauczania. To propozycja głównie dla młodzieży uczącej się informatyki na poziomie rozszerzonym, ale też dla chętnych.

Biała sala, a po środku duże urządzenie ze sterownikami, służące do nauki dla uczniów szkół średnnich. w Hajnówce

Projekt został przedstawiony uczniom i rodzicom. – Wzbudził duże zainteresowanie wśród młodzieży.

Nina Łukasik, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych w starostwie

Zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu, po dwie godziny. Tajniki robotyki, grafiki i programowania młodzi będą poznawać w nowocześnie wyposażonej pracowni. W ramach projektu do szkoły trafią: dwa dodatkowe komputery (żeby każdy z 20-osobowej grupy miał swoje stanowisko pracy), zestawy edukacyjne z robotem do samodzielnego złożenia (po jednym dla każdego uczestnika), tablety graficzne, wizualizer biurkowy (żeby to, co robi nauczyciel każdy z uczniów widział u siebie) oraz interaktywny monitor dotykowy. Zajęcia ruszą w drugim semestrze.

To jednak nie koniec nowości edukacyjnych w szkołach. W technikum na kierunku budowlanym pojawi się nowy przedmiot – uczniowie zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie montażu i uruchamiania systemów energetyki odnawialnej. Nauka tego przedmiotu rozpocznie się w roku szkolnym 2023/2024.

Biała sala. Po prawej stronie stoi panel fotowoltaiczny, a na ścianie wiszą urządzenia sterujące nim.
Zdjęcie dużego urządzenia, które ma służyć do nauki dla uczniów szkół średnich w Hajnówce.

Analogicznie do projektu w II Liceum Ogólnokształcącym powstanie autorski program nauczania ze wsparciem Politechniki Białostockiej. Starostwo przymierza się także do wyposażenia pracowni. Natomiast nauczyciele szkoły nabywają kwalifikacje do nauczania przedmiotu na studiach podyplomowych. Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych, poszukując inspiracji do stworzenia nowej pracowni, nawiązali współpracę z Technikum Budowlano-Geodezyjnym w Białymstoku, które kształci w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Efektem tego była wizyta studyjna w tej placówce.

Zobaczyliśmy, jak ta pracownia funkcjonuje, jakie wyposażenie posiada szkoła. To nam pozwoli przygotować się do przetargu na zakup sprzętu do nowej pracowni OZE. Przetarg zostanie ogłoszony na początku przyszłego roku.

Nina Łukasik, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych w starostwie
Napisz komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *
Skip to content