Akcja „Posadź roślinkę wnukowi” jest już na półmetku Hajnówka Wita 27 kwietnia, 2023

Akcja „Posadź roślinkę wnukowi”

jesteśmy już na półmetku

Kwiatów jeszcze nie sadziłam, ale sadziłam z mamą cebulę w ogrodzie – mówi 6-letnia Ada, która razem z babcią Tamarą wzięła udział w akcji w Przedszkolu nr 2 przy ul. Warszawskiej. Za nami sadzenie roślin w pięciu hajnowskich przedszkolach, ale to jeszcze nie koniec.

Akcję „Posadź roślinkę wnukowi” zaczęliśmy w pierwszej połowie kwietnia. Za nami wydarzenia w placówkach: Red Bus Kids, Przedszkole nr 5 wraz z drugim oddziałem oraz Przedszkole nr 2 i Przedszkole nr 1 przy ul Jagiełły.

W Przedszkolu nr 2 przy ul. Warszawskiej pojawiło się spore grono chętnych dziadków i rodziców. Wszyscy zaopatrzeni w profesjonalne narzędzia ogrodnicze.

Dziękujemy, że zechcieliście przyjść i poświęcić swój czas. Jest nam bardzo miło, że nasze przedszkole może brać udział w tym przedsięwzięciu.

Iwona Raszkiewicz, dyrektor placówki

W akcji sadzenia roślin wziął także udział burmistrz Hajnówki.

To, że od wielu lat staramy się robić wszystko, by nasza Hajnówka wyglądała coraz ładniej, szczególnie w tym okresie od wiosny do jesieni, to myślę, że i państwo, i znajomi, i goście, którzy odwiedzają miasto, widzą. Ale tej pracy, by miasto było jeszcze piękniejsze, bardziej kolorowe nigdy za dużo. Kontynuujemy te nasze działania, tym razem w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”. Przypomnę, że jest on finansowany ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Są to środki z Norwegii, Lichtensteinu i Islandii. Wszystkie te roślinki będą podpisane imionami tych, którzy je sadzili i to będzie trwały ślad, który przez wiele lat będzie przypominał o naszym dzisiejszym sadzeniu. A jednocześnie o tym, że dla nas ta zieleń jest bardzo ważna. Zieleni i kolorowych kwiatów nigdy w mieście za dużo.

Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki

Rośliny rzeczywiście będą pamiątką na długie lata, ponieważ staraliśmy się dobierać takie, które są wieloletnie. To drzewka owocowe np. jabłonie, grusze, byliny i kwiaty takie jak bratki czy forsycje. Na każde przedszkole przypada 30 sadzonek. Co ważne, zostały dobrane do panujących tam warunków, szczególnie nasłonecznienia.

Niektóre dzieci sadziły rośliny po raz pierwszy, inne mają już doświadczenie. Tak jak 6-letni Sebastian z Przedszkola nr 2, który wziął udział w akcji z babcią Agnieszką. Jak mówi, w domu posadził z mamą cztery kwiaty doniczkowe. Z kolei jego koleżanka Ada pomagała mamie w ogrodzie.

Z mamą sadziłam nie kwiaty tylko cebulę.

Ada, lat 6

Swój pierwszy kwiat posadziła właśnie dzięki akcji w przedszkolu.

To bardzo fajny pomysł. Jest miło, rodzinnie i będziemy mieć pamiątkę.

Pani Tamara, babcia Ady

Przed nami spotkanie Przedszkolu Niepublicznym im. św. Cyryla i Metodego przy ul. Piłsudskiego (piątek, 28 kwietnia, godz. 10.00), Przedszkolu Niepublicznym „Leśna Kraina” przy ul. E. Orzeszkowej (poniedziałek, 8 maja, godz. 9.00), Przedszkolu nr 3 im. Żubra Pompika przy ul. Rzecznej (środa, 17 maja, godz. 10.00). W ten sposób dodatkowe nasadzenia pojawią się we wszystkich hajnowskich przedszkolach.

Skip to content