Odwiedzili nas partnerzy z Norwegii. To była krótka, ale intensywna wizyta Hajnówka Wita 18 maja, 2023

Odwiedzili nas partnerzy z Norwegii

To była krótka, ale intensywna wizyta

Dziewięcioosobowa grupa gości spędziła w Hajnówce niecałe dwa dni. Norwegowie obejrzeli m.in. budynek kupiony na potrzeby Akademii Przyrody, wręczyli też nagrody laureatom konkursu na projekty parków kieszonkowych.

Nasi partnerzy i doradcy w projekcie „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja” przyjechali w miniony piątek. Wśród gości byli przedstawiciele władz naszego partnerskiego miasta Alta, kierownik domu młodzieży i koordynatorka projektu. Podczas wizyty Norwegowie obejrzeli budynek zajazdu „Bartnik” kupiony przez miasto w ubiegłym roku na potrzeby Akademii Przyrody, jednego z flagowych przedsięwzięć projektu. Warto dodać, że to właśnie ten obiekt rekomendowali partnerzy podczas ostatniej wizyty w Hajnówce. Obejrzenie budynku ugruntowało ich opinię – zarówno otoczenie, jak i lokalizacja najlepiej odpowiadają celom Akademii Przyrody.

Goście wręczyli także nagrody laureatom konkursu na projekt parku kieszonkowego. Przypomnijmy, że laureatów jest ośmiu i są to studenci Politechniki Białostockiej.

Nasza współpraca ze studentami z Alty, zwłaszcza w kontekście zagospodarowania centrum miasta, trwa od wielu lat, ale nigdy nie doszło do tego, by stworzyli projekt. Wy to zrobiliście. Mieliście odwagę oddać głos studentom, zaufaliście im.

Tor Helge Reinsnes Moen, kierownik projektu i kierownik ds. kultury w gminie Alta

Wspólnie z gośćmi z Norwegii posadziliśmy dąb pod siedzibą Urzędu Miasta Hajnówka oraz odwiedziliśmy naszego partnera w realizacji projektu, jakim jest Białowieski Park Narodowy. Tam Norwegowie mieli okazję zobaczyć pokazowy rezerwat żubrów. Warto podkreślić, że unikalne walory przyrodniczo-kulturowe są tym, co łączy Hajnówkę i Altę. My mamy Puszczę Białowieską, która jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO, w Alcie z kolei są ryty naskalne sprzed kilku tysięcy lat.

Wizytę Norwegów zwieńczył udział w koncercie galowym na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, co zrobiło na gościach duże wrażenie. Wyrazili też chęć spotkania z mieszkańcami Hajnówki przy następnej okazji.

Skip to content