Strefy spokojnych myśli w szkołach podstawowych. Zbieramy pomysły Hajnówka Wita 31 maja, 2023

Strefy spokojnych myśli w szkołach podstawowych

Zbieramy pomysły

Wygodne kanapy, pufy, stoliki, rośliny, automaty do gier, a nawet … lustro. Tak uczniowie widzieliby w swoich szkołach przeznaczone dla nich strefy relaksu. Powstaną one w każdej szkole podstawowej w Hajnówce.

Strefy spokojnych myśli to kolejne przedsięwzięcie w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”. Chcielibyśmy, żeby takie miejsca zaczęły funkcjonować już od jesieni. W tej chwili zbieramy pomysły, rozmawiamy z zainteresowanymi. W miniony piątek spotkaliśmy się z przedstawicielami samorządu uczniowskiego w SP nr 2 i 4 w Hajnówce.

Projekt zawiera szereg działań eksperymentalnych, m.in. w tkance miejskiej, które mają służyć rozbudzeniu pozytywnych procesów rozwojowych. Wiele z tych działań dotyczy młodzieży, stąd nasze wizyty w szkołach. Chcielibyśmy usłyszeć, jakie są wasze pomysły dotyczące stref spokojnych myśli. Oczywiście nie zawsze będzie możliwość, by te strefy były ciche. Mamy jednak nadzieję, że uda się stworzyć przyjemnie urządzone miejsca, gdzie będziecie mogli wspólnie spędzać czas.

Magdalena Chirko, kierownik referatu rozwoju i liderka projektu

Spotkania konsultacyjne w szkołach prowadziła Agnieszka Maszkowska, prezes Fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab.

Zależy nam na tym, żeby to, co robimy, było odpowiedzią na potrzeby i powstało w konsultacji z osobami, które będą korzystać z tych miejsc.

Agnieszka Maszkowska, prezes Fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab

Prowadząca dodała też, że prowadząc różnego rodzaju projekty w szkołach zauważyła, że strefy relaksu są potrzebą często zgłaszaną przez uczniów. Co ważne, coraz więcej szkół wychodzi im naprzeciw. Nie ma wątpliwości, że miejsca do relaksu brakuje uczniom SP nr 2.

Uczniowie słysząc o tym, że mamy szansę mieć takie miejsce, byli ogromnie zainteresowani. Ucieszyli się bardzo, bo go potrzebują. Przydałoby im się do posiedzenia na przerwie, albo gdy np. muszą poczekać na rodziców. Szukaliśmy w internecie informacji, jak wyglądają podobne miejsca w innych szkołach, np. w Białymstoku.

Agnieszka Wasilewska, nauczycielka i opiekunka samorządu uczniowskiego w SP nr 2

Czekamy na ich propozycje. Na podstawie dotychczasowych ustaleń wytypowano już miejsce – będzie to jeden z korytarzy.

Miejsce relaksu na korytarzu powstanie także w SP nr 4. Uczniowie widzieliby tam stoły, krzesła, wygodne kanapy i wiszące siedziska. A także roślinność, np. bluszcz owinięty wokół filarów, półkę na gry, drewniane elementy i ściany w kojących barwach – to najczęściej powtarzające się pomysły. Uczniom przydałoby się też lustro oraz tapeta na suficie z motywem nieba.

Strefy spokojnych myśli powstaną we wszystkich hajnowskich podstawówkach. W SP nr 1 jest szansa, że strefa będzie naprawdę cicha, gdyż dyrekcji uda się wygospodarować oddzielne, zamykane pomieszczenie. W SP nr 3 z kolei brakuje miejsca wewnątrz budynku, stąd uczniowie mogą liczyć na atrakcyjnie zagospodarowaną altanę, która pojawi się na podwórku.

Skip to content