Simona Kossak bohaterką muralu, jaki powstanie na bloku przy ul. Batorego 29 Julia Szypulska 24 października, 2023

Simona Kossak bohaterką muralu, jaki powstanie na bloku przy ul. Batorego 29

To propozycja, jaką wybrali mieszkańcy. Projekty przygotowała Mona Tusz, artystka z Katowic, która wykonała już w Hajnówce dwa inne murale.

Propozycje były dwie. Artystka przygotowała je na podstawie rozmów z mieszkańcami. Przypomnijmy, że pierwsze spotkanie odbyło się w sierpniu. Wspólnie ustalono, że tematem pracy będzie herbarium, jako główny motyw pojawi się zaś dziewanna. W trakcie kolejnych rozmów pojawiła się jeszcze propozycja, by na muralu umieścić Simonę Kossak. Postać powszechnie znaną i szanowaną, niezwykle zasłużoną propagatorkę Puszczy Białowieskiej. Pomysł przypadł mieszkańcom do gustu, tym bardziej, że ich blok znajduje się na trasie do Białowieży.

Dzisiaj (24.10.2023 r.) odbyło się spotkanie online, podczas którego artystka przedstawiła zainteresowanym dwie propozycje projektów. Roboczo nazwaliśmy je: „Dziewanna w wannie” i „Simona z łosiem”.

Simona pojawia się w towarzystwie zwierząt, którymi się opiekowała: dzika, łosia i kruka. Mural nawiązuje też do botanicznego aspektu, którym Simona zajmowała się zawodowo. Zależało mi, żeby w pracy połączyć rośliny i zwierzęta. Starałam się, żeby nie było dużo czerni, bo wiem, że jej państwo nie lubicie. Czarna jest tylko rama, która zamyka obraz, natomiast tło jest jaśniejsze.

Mona Tusz, autorka muralu

Podoba mi się ta propozycja. Proponuję tylko, żeby bardziej wyeksponować panią Kossak, bo w tej chwili łoś jest na pierwszym planie. A ona jest postacią bardzo związaną z naszym regionem.

Pan Piotr, mieszkaniec bloku przy Batorego 29

Artystka wyjaśniła, że Simona jest schowana, ale to do niej przychodzą zwierzęta. Ona nigdy nie była w centrum, zawsze powtarzała, że w centrum jest przyroda i starała się z nią żyć w symbiozie. Mona Tusz obiecała jednak, że w miarę możliwości postara się powiększyć postać badaczki.

Kompozycję z Simoną i zwierzętami uzupełnia dziewanna. Jeśli chodzi o drugą propozycję artystki, to dziewanna jest jej głównym elementem.

„Dziewanna w wannie” bardziej przypomina typowe herbarium. Mieszkańcom jednak przypadła do gustu kompozycja z Simoną Kossak i ta została ostatecznie wybrana. To dobra wiadomość, gdyż badaczki nie było dotąd w przestrzeni miasta.

Mona Tusz zacznie pracę na początku listopada i zakończy w ciągu miesiąca. Jak informowaliśmy, mieszkańcy Hajnówki mogą już podziwiać dwa inne murale jej autorstwa. Jeden zdobi przychodnię przy ul. Piłsudskiego 10, drugi zaś blok przy ul. Parkowej 4. Wszystkie są efektem projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”.

Skip to content