Akademia
Przyrody

BRAMA DO PUSZCZY

Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA

Akademia Przyrody to – jak już mieliście okazję przeczytać w części o nowym centrum miasta ­– koncepcja, a nie jedno konkretne miejsce w mieście. Jej celem jest sprawić, by każdy, kto przyjedzie do Hajnówki nie miał wątpliwości: jestem w mieście, które jest „bramą do Puszczy Białowieskiej”. 

Naszym celem jest, by mieszkańcy zaczęli cenić korzyści zdrowotne i walory przyrodnicze wynikające z sąsiedztwa Puszczy. Akademia Przyrody ma być wizytówką Hajnówki, czymś, z czego miasto będzie słynąć w tej części Polski. 

Czymś, co będzie Hajnówkę wyróżniać i sprawi, że miasto stanie się atrakcyjne dla turystów. W końcu jest czym się chwalić. Puszcza Białowieska jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest więc dziedzictwem nie tylko Polski, ale też Europy i świata. To las naturalny z dobrze zachowanymi siedliskami, procesami przyrodniczymi oraz różnorodnością biologiczną. Jest też lasem bardzo dobrze zbadanym przez naukowców. Z drugiej strony, istnieje ogromna potrzeba popularyzowania tej wiedzy. Społeczeństwo powinno mieć możliwość poznać, jak funkcjonuje las naturalny, jakie ma potrzeby i jak należy go chronić.

Akademię współtworzą z nami:

fot. Andrzej Szypulski / Stowarzyszenie Metamorphosis

Obserwacja mchu pod lupą
To przedsięwzięcie, które wciąż powstaje, a jego szczegóły na bieżąco się rysują. Ta strona będzie się więc nieustannie zmieniać. Zaglądajcie tutaj i do aktualności!

CENTRUM

OTWARTE NA WSZYSTKICH

Siedzibę Akademii Przyrody planujemy ulokować w obrębie Nowego Centrum Hajnówki. Nie chcemy jednak zamknąć się tylko w budynku. Zarówno wewnątrz, jak i na terenie parku oraz w lesie odbywać się będą różnego rodzaju warsztaty, które pozwolą obcować z pierwotną przyrodą. Potem czas na leśny detoks. Co powiecie na to, by w mieście powstała mała infrastruktura służąca zdrowiu? Mielibyście ochotę przejść się sensoryczną ścieżką? Masaż tylko tym, co daje natura – kamienie, szyszki, kora itp. Po spacerze moglibyście usiąść przy stoliku albo rozłożyć się na leżaku. W takim miejscu mogłyby tez stanąć budki lęgowe dla ptaków, domki dla nietoperzy, a oczy cieszyłaby rabata z tak dobranymi roślinami, by wyglądała atrakcyjnie o każdej porze roku. Byłoby to doskonałe miejsce dla seniorów, ale także dające wytchnienie młodym ludziom, zmęczonym po całodziennej pracy.

NAMACALNE DOŚWIADCZANIE

ŻYWE LABORATORIUM GRZYBÓW

Nie wszyscy jesteśmy świadomi, jak ogromną rolę pełnią grzyby w środowisku i jak wiele mają zastosowań. W Żywym Laboratorium Grzybów dzięki stałej ekspozycji, dowiemy się, jakie grzyby można znaleźć na terenie Puszczy Białowieskiej. Poznamy poszczególne etapy ich wzrostu oraz dowiemy się, jakie korzyści dla zdrowia przynoszą. Chętni będą mogli wyhodować własną grzybnię i obserwować ją oraz owocniki pod mikroskopem, a nawet zabrać w doniczce do domu. Szczegółowa koncepcja doświadczenia jest wciąż opracowywana, ale idea jest bardzo konkretna.

Nie będzie to zwykła hodowla grzybów w warunkach kontrolowanych. Pobyt tutaj pozostawić ma w odwiedzających poczucie namacalnego doświadczenia bogactwa Puszczy Białowieskiej, uczestnictwa w naturalnych procesach, które nieustannie dzieją się tuż obok nas. Wizyta w Żywym Laboratorium Grzybów wzbudzi w nas uważność, która towarzyszyć nam będzie podczas każdego spaceru w Puszczy Białowieskiej.

Piszą o nas!
Zdjęcie przedstawia logo. W tle biało-szare kwadraty i napis Xylopolis.
Komory do hodowli grzybów w warunkach laboratoryjnych

prof. dr hab. inż. Sławomir Bakier / Politechnika Białostocka

Skip to content