strefa dobrostanu

Czy wiesz, że zróżnicowane gatunkowo łąki kwietne zapobiegają efektowi tzw. wysp cieplnych, który latem powoduje wzrost temperatur w miastach o kilkanaście lub kilkadziesiąt stopni w porównaniu do terenów podmiejskich i wiejskich. Włoski łodyg i liści roślinnych wyłapują miejskie pyły, a same rośliny łąkowe pochłaniają zanieczyszczenia i dwutlenek węgla, produkując tlen – o wiele więcej niż trawy, ponieważ mają od nich większą powierzchnię. Zmniejsza się problem smogu, a powietrze jest nawilżone i wypełnione olejkami eterycznymi. 1 m² łąki kwietnej zatrzymuje około 3 g zanieczyszczeń – tyle co
niewielkie drzewo.

Roślinność łąk kwietnych

Jest zwykle dość odporna na suszę, pomaga zachować równowagę wodną, zatem podlewa je się rzadziej niż trawniki, a po ulewnym deszczu woda łatwiej wsiąka w glebę. Złożone systemy korzeniowe wiążą w glebie deszczówkę, zatrzymując wilgoć na dłużej i wymagając podlewania o wiele rzadziej niż trawniki. Są to duże oszczędności, które dodatkowo wspiera fakt, że nie wymagają regularnego koszenia – są dzięki temu domem dla wielu istot, które na trawnikach nie mają szans przeżyć.

Fitoncydy

To substancje pochodzenia roślinnego o właściwościach bakterio- wiruso- i grzybobójczych. Łąki kwietne wydzielają je wraz z olejkami eterycznymi, tworząc pachnące i bardzo zdrowe powietrze, które nie tylko zachowuje swoje obronne właściwości, ale dodatkowo pobudza nasz układ odpornościowy, redukuje wydzielanie hormonów stresu i odpręża nas na poziomie ciała oraz emocji.
Na łące kwietnej może mieszkać nawet kilkaset gatunków zwierząt, w tym owadów zapylających, które pełnią ważną rolę w ekosystemie, umożliwiając rozmnażanie się roślinom, także leczniczym, ogrodowym i owocowym. Niektóre z owadów i roślin zamieszkujących łąki kwietne znikają z krajobrazów wsi i pól, stając się coraz rzadsze. W swoich enklawach mają szansę przetrwać.
Skip to content