strefa dobrostanu

Król Władysław Jagiełło odwiedził puszczę ponad 40 razy

Ekoterapia to oparte na dowodach naukowych działania w relacji z przyrodą
wspierające nasze zdrowie. Poruszając się po strefie dobrostanu, zwróć uwagę na:

Brama wejściowa

Jej wygląd nie jest przypadkowy. Nawiązuje do tradycyjnej architektury Podlasia, co zgodnie z duchem ekoterapeutycznym odzwierciedla połączenie człowieka z jego rdzennym krajobrazem i tradycjami, osadzając go w konkretnym przyrodniczym otoczeniu, w którym wychowywali się jego przodkowie. Podlaskie zdobienia wykonywane są w drewnie, a swymi motywami nawiązują do wyjątkowej, bujnej przyrody regionu Puszczy Białowieskiej, łąk i rzecznych dolin Narwi czy Bugu oraz mniejszych rzek, jak Leśna czy Narewka.

Ścieżka sensoryczna

To szlak, w którym nawierzchnie mają różne struktury, aby stymulować zmysł dotyku. Korzystają na tym szczególnie dzieci, dla których trasa może być okazją do zabawy w „tor przeszkód” i przy okazji wspomagania rozwoju. Zdrowe dzieci ćwiczą motorykę dużą – ogólną sprawność fizyczną, koordynację ruchową i zmysł równowagi.
 
Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej (SI) mają dodatkowy element terapii. Na podeszwach stóp znajduje się ogromna ilość receptorów czuciowych, zatem przemierzanie zróżnicowanego podłoża idealnie się do tego nadaje.
 
Otoczenie przyrody sprawia, że aktywowane są też inne zmysły – wzrok przyciągają kwiaty, słuch – odgłosy ptaków, rośliny wydzielają zapachy. Chodzenie boso po różnych rodzajach nawierzchni sprawia, że stopy rozwijają się prawidłowo, wzmacniają się ich mięśnie, kształtuje wysklepienie, co może wspomagać leczenie płaskostopia i korzystnie wpływać na sylwetkę całego ciała.
 
Z czego skorzystają dorośli?
 
Grounding – czyli proces uziemienia – to zjawisko znane z fizyki, polegające na wyrównywaniu ładunków elektrycznych między ciałem a podłożem. Badania dowodzą, że jeśli nasze ciało podlega regularnemu uziemieniu (np. poprzez chodzenie boso), łatwiej znosimy zmęczenie i ból, mamy lepszy nastrój, lepiej radzimy sobie z procesem zapalnym, a krew ma mniejszą lepkość z uwagi na sprawniejsze odpychanie się krwinek czerwonych. Pamiętajmy, by boso chodzić tylko po czystych, niezaśmieconych powierzchniach (gdzie nie matłuczonego szkła i innych niebezpiecznych elementów).
 
*Chodzenia boso nie rekomenduje się osobom z cukrzycą, u których neuropatie i angiopatie mogą
spowodować niewyczuwalne z uwagi na uszkodzone nerwy skaleczenia, ale
też niegojące się rany w postaci tzw. stopy cukrzycowej. Jeśli chorujesz na
cukrzycę – najpierw skonsultuj się ze swoim lekarzem.

łąka kwietna

To fragment dzikiej, nieokiełznanej natury, który można
zaprosić do swego ogrodu, parku, a nawet przyulicznego klombu. Skorzystają
na tym wszyscy.
 
Ludzie: obecność roślin o wielu kształtach i kolorach korzystnie wpływa na nastrój i obniża poziom stresu. W badaniach łąki kwietne pod względem dostarczania dobrostanu bezapelacyjnie wygrywają z trawnikami. Stymulacja wielu zmysłów, przyjazne otoczenie, jak również walory estetyczne nie tylko sprawiają, że jest nam przyjemniej, ale stwarzają środowisko bioróżnorodne, które odwiedzają różne gatunki motyli, ptaków i innych drobnych zwierząt. Jeśli lubimy obserwacje przyrodnicze, chcemy poćwiczyć pamięć i koncentrację, poznając różne gatunki, lub szukamy artystycznych inspiracji – łąka kwietna będzie do tego świetnym miejscem.
 
*Jeśli masz uczulenie na jad np. pszczół, rozważ podziwianie łąki z pewnego dystansu, aby stworzyć bezpieczną przestrzeń dla siebie oraz zbierających nektar i pyłek owadów.
 
Zwierzęta: bogata szata roślinna umożliwia żerowanie wielu gatunkom owadów, w tym motylom, trzmielom, pszczołom, a także ptakom. Kwietna łąka stanowi schronienie dla wielu małych zwierząt, które budują miejski ekosystem. Bioróżnorodność lokalna wspiera zdrowie wszystkich organizmów, które zamieszkują dany teren, w tym nas – ludzi. Dzięki zapylaczom – łąkowym owadom, które polecą potem do naszych ogrodów i sadów – rośliny kwitną i owocują, dostarczając nam cennego źródła witamin oraz ziołowych surowców leczniczych. Bądźmy zgodnymi sąsiadami, szanujmy dziką przestrzeń i z ciekawością poznawajmy jej pracowitych mieszkańców.
 
Rośliny: dzięki bogatemu składowi gatunkowemu kwietne łąki mogą kwitnąć przez wiele miesięcy – od wiosny do jesieni – stanowiąc piękny element krajobrazu oraz miejsce żerowania i schronienia dla owadów czy ptaków. Rośliny swobodnie rozwijają się, tworząc cenny,
złożony ekosystem.

Drzewostan terapeutyczny

Otoczenie drzew sprzyja naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Liczne badania dowodzą, że zarówno
doświadczanie zmysłami krajobrazu leśnego (dotykanie faktury drzew, słuchanie szmeru liści i śpiewu ptaków, leśne widoki), jak i wdychanie produkowanych przez drzewa cząstek terpenowych poprawia naszą odporność poprzez zwiększenie ilości limfocytów NK, reguluje ciśnienie krwi, tętno i poziom cukru, obniża poziom hormonów stresu, jak kortyzol czy adrenalina, pomaga nam lepiej radzić sobie z uczuciami niepokoju, przygnębienia, wypalenia, wzmacnia wigor i ogólny dobrostan.
 
Na tych założeniach opiera się praktyka kąpieli leśnych czyli „zanurzenia się w atmosferze lasu” – doświadczania zadrzewionego krajobrazu terapeutycznego przy pomocy różnych zmysłów, koncentrując się na tym co tu i teraz. Podczas kąpieli leśnej (którą możesz odbyć także w parku) spaceruj niespiesznie,
zatrzymuj się, usiądź lub połóż w hamaku. Zwróć uwagę na swobodny oddech. Obserwuj to, co w przyrodzie przykuwa twoją uwagę. Możesz oprzeć się o drzewo, zbadać dłońmi fakturę jego kory, spojrzeć w górę na liście lub z bliska na delikatne porosty na pniu. Daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz.
 
Jeśli chcesz – napij się wody lub zjedz przekąskę. Jeśli przyjdą ci do głowy jakieś pomysły, możesz je zapisać. Pozwól sobie poczuć się częścią natury i swobodnie, bez żadnych oczekiwań, zanurz się w tym krajobrazie.
 
Komorebi – w języku japońskim to słowo oznacza światło słoneczne przesączające się przez liście, tworzące swoisty teatr cieni. Praktyka kąpieli leśnych wywodzi się z Japonii, tam też podziwia się komorebi, stojąc w cieniu drzewa lub leżąc w hamaku.
 
 
 
 

strefa leżaków

Kąpiel leśna może odbywać się nie tylko w trakcie spaceru, ale także wtedy, kiedy siedzimy wśród drzew, zanurzając się w ich szmerze, powietrzu wypełnionym przez olejki eteryczne oraz zieleni. Nasze obrotowe leżaki to doskonała propozycja zarówno dla osób, które pragną podziwiać naturę w zacienionym odosobnieniu, jak również chcących wystawić twarz do słońca, by cieszyć się ciepłem i wspomóc produkcję witaminy D. Ułóż się w leżaku tak, jak jest ci wygodnie i ciesz się naturą wokół – dosłownie.
 
 
 
 

Aktywny relaks

Natura to idealne miejsce wspomagające naszą wydolność fizyczną i zdolność do relaksowania się. Dbając w pełni o swój dobrostan, nie zapominajmy o dziennej porcji dostosowanego do naszej kondycji wysiłku
fizycznego. Nasza ekoterapeutyczna platforma umożliwia swobodne ćwiczenie jogi, pilatesu, stretchingu, a nawet tańca czy praktykowania medytacji. Możesz przynieść własną matę, przyjść sam bądź z przyjaciółmi lub umówić się z grupą. Szpaler zieleni wokół zapewnia zacisze, by ćwiczenia odbywały się w komforcie i towarzyszył im spokój. Odważ się zrobić pierwszy krok i daj się zaprosić do aktywnego wypoczynku.
 
 
 
 

Strefa piknikowa

Zachęca do rozłożenia koca, spędzenia czasu z najbliższymi na łonie natury przy grach, przekąskach lub po prostu – relaksując się. Pikniki w parkach są coraz bardziej popularną formą odpoczynku. Także u nas możesz sobie wybrać miejsce na trawie, rozłożyć koc lub matę i rozkoszować się otoczeniem.
 
 
 
 
Skip to content