Warsztaty dla kobiet. Pewna siebie, kreatywna, skuteczna Julia Szypulska 23 września, 2023

fot. Fundacja Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych

Warsztaty dla kobiet. Pewna siebie, kreatywna, skuteczna

„Każda pomyłka jest cennym prezentem. Tak sobie myślę za każdym razem, gdy coś mi nie wyjdzie w życiu codziennym”. Czy można usłyszeć coś bardziej optymistycznego? To opinia jednej z uczestniczek warsztatów INTRYGUJĄCE ARTYSTKI – warsztaty improwizacji.

Warsztaty to element przedsięwzięcia „Siła różnorodności – wzmocnienie kompetencji kobiet Hajnówki”, które realizuje Fundacja Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych. Trwały 19 i 20 września.

– Teatr improwizowany to przede wszystkim wspaniała zabawa. Niezależnie od tego, czy mamy jakiekolwiek doświadczenie sceniczne, czy nie – improwizacja umie łączyć wszystkich za pomocą swoich gier, bycia razem, śmiechu i odkrywania tego, co myśleliśmy, że na pewno nie umiemy. Przestajemy się oceniać, przestajemy się bać swoich błędów. I okazuje się, że nie tylko świetnie się bawimy, ale przestajemy się bać, zaprzyjaźniamy się i robimy razem bardzo żywe, fajne, śmieszne sceny, gry, żarty, a czasem i poważne spektakle. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy – bo naprawdę, wszystko wymyślamy na żywo i nic nie jest przygotowane.

Ewa Moroz-Keczyńska, Fundacja Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych

Warsztaty prowadziły Joanna Pawluśkiewicz i Katarzyna Paterek. Ta pierwsza to wulkan energii – pisarka, improwizatorka, scenarzystka. Laureatka nagrody filmowej Orzeł za film „Powstanie Warszawskie”, autorka seriali i filmów w HBO, Netflix i innych stacjach. Druga prowadząca z kolei to ostoja spokoju – psycholożka, trenerka antywypaleniowa. Śpiewa w grupach i z grupami od lat. Związana z projektami m.in. Śpiewanie terapeutyczne, Chór klimatyczny, (nie)zwyczajny śpiew, Rozśpiewania Warszawskie, Stara Śpiewka, czyli amatorskimi grupami osób śpiewających głównie słowiańskie pieśni tradycyjne.

– Celem działań w ramach przedsięwzięcia było, ogólnie mówiąc, umożliwienie kobietom nabycia różnego rodzaju nowych umiejętności, przydatnych zarówno w codziennym, jak i zawodowym życiu.

Ewa Moroz-Keczyńska

Wcześniej odbyły się KREATYWNE KOBIETY, czyli warsztaty kreatywnego pisania i storytellingu. Prowadziła je Marta Urbaniak-Piotrowska, absolwentka dziennikarstwa, pisarka, redaktorka portalu Zwierciadło. Spotkanie było propozycją m.in. dla osób chcących przełamać blokady twórcze, szukających pomysłu na utwór literacki, które chciałyby się dowiedzieć, co sprzyja pisaniu, a co przeszkadza, jakie są sposoby na ułożenie opowieści, jak wygląda tworzenie fabuły i dialogów. Umiejętność tworzenia historii może się przydać zarówno w życiu prywatnym, żeby np. opowiedzieć dziecku bajkę, jak i zawodowym, gdy na przykład chcemy zaprezentować swoje dokonania podczas rozmowy o pracę. Co ważne, uczestniczki uczyły się nie tylko pracy nad doskonaleniem sztuki pisania, lecz także nauki skutecznego komunikowania się.

Dużym wydarzeniem były także warsztaty jogi MĄDRZE MEDYTUJĄCA, które prowadził Maciej Soja, jogin, fotograf i aktywista z Berlina. To był czas na oderwanie się od codzienności, złapanie oddechu. A także okazja do poznania technik relaksacyjnych, praktycznej nauki podstaw jogi, medytacji, oddechu. Uczestniczki poznały również wskazówki w zakresie masażu i odpowiedniej diety oraz higieny psychicznej.

– Za duży sukces tego projektu można uznać fakt, że uczestniczki, które nie miały wcześniej do czynienia z jogą, zaczęły ćwiczyć.

Ewa Moroz-Keczyńska
Skip to content