Rusza budowa Akademii Przyrody w Hajnówce Julia Szypulska 5 kwietnia, 2024
Akademia Przyrody

Rusza budowa Akademii Przyrody w Hajnówce

Umowa jest już podpisana

Wczoraj miasto przekazało wykonawcy plac budowy

Jak informowaliśmy, Akademia Przyrody powstanie w miejscu byłego zajazdu Bartnik przy ul. Parkowej. W ostatnim czasie trwały tam prace rozbiórkowe, które prowadziło Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Hajnówce. Już wkrótce rozpocznie się pierwszy etap inwestycji, czyli budowa obiektu, w którym znajdzie się sala konferencyjno-warsztatowa, miejsca noclegowe oraz Centrum Produktu Lokalnego.

Realizacją tej części inwestycji zajmie się firma Archime sp. z o.o. z Białegostoku, która wygrała przetarg (złożyła ofertę na 8 999 000, 00 zł). Zainteresowanie postępowaniem było duże – w sumie do przetargu przystąpiło dziesięć firm (najtańsza oferta wynosiła ponad 7,3 mln, jednak została wycofana, najdroższa ponad 13,7 mln). Miasto podpisało już umowę z wykonawcą, a wczoraj przekazano plac budowy. Prace mają się zakończyć do końca roku.

Przypomnijmy, że Akademia Przyrody to inwestycja w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”. To nowatorski pomysł, którego celem jest uczynienie z miasta centrum edukacji przyrodniczej o szerokim zasięgu. Akademia Przyrody ma być miejscem popularyzującym wiedzę o przyrodzie, edukującym w atrakcyjny i przystępny sposób. To miejsce, w którym znajdą się laboratoria i wystawy, w którym będzie można organizować warsztaty, spotkania i zielone szkoły. Oferta Akademii Przyrody ma być interesująca zarówno dla młodszych, jak i starszych, dla mieszkańców i dla turystów. Koncepcja AP powstawała we współpracy z partnerami: Białowieskim Parkiem Narodowym, Instytutem Biologii Ssaków PAN i Politechniką Białostocką. O inicjatywie wypowiadał się z dużym uznaniem Jacek Protas, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, który w połowie marca przyjechał do Hajnówki na konferencję podsumowującą projekt.

Niedługo dzieci z dużych miast jedyną okazję do obcowania z przyrodą będą miały w takich miejscach jak Akademia Przyrody. Kiedyś z naturą obcowaliśmy na co dzień. Dzisiaj dzieciom się wydaje, że mleko jest produkowane w fabryce. Nie możemy ich zamykać w murach szkoły, powinniśmy zarazić je przyrodą.

Jacek Protas, wiceminister funduszy i polityki regionalnej
Mężczyzna w czarnych okularach i ciemnym garniturze, stoi przed mikrofonem i gestykuluje

Fot. A. Szypulski

Jak pisaliśmy, inwestycja będzie podzielona na etapy. W ramach funduszy norweskich (a dodatkowo także Rządowego Funduszu Polski Ład) zostanie zrealizowany pierwszy etap budowy, a także wykonanie dokumentacji dla całego obiektu. Na realizację kolejnych etapów miasto będzie ubiegać się o zewnętrzne fundusze.

Napisz komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *
Skip to content