Kolejka wąskotorowa Hajnówka-Topiło. Zanim wsiądziesz, nałóż słuchawki Julia Szypulska 8 kwietnia, 2024
Zabytkowa lokomotywa i wagony
Fot. Nadleśnictwo Hajnówka

Kolejka wąskotorowa Hajnówka-Topiło

Zanim wsiądziecie, nałóżcie słuchawki

Mamy niespodziankę dla podróżujących kolejką. Oprócz podziwiania niezwykłych widoków będziecie mogli posłuchać o historii kolejki i miejscach, przez które przejeżdża. Audioprzewodnik jest już dostępny.

Powstał on przy współpracy z Nadleśnictwem Hajnówka, w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”. Zanim przejdziemy do szczegółów przedsięwzięcia, na początek kilka praktycznych informacji. Audioguide jest już dostępny w aplikacji Hajnówka Duchowa Witalność. Kto jeszcze jej nie zainstalował, warto to zrobić, klikając w ten link https://www.hajnowka.pl/strona/dla-turysty/940-aplikacja-hajnowka-duchowa-witalnosc. Można też to uczynić na miejscu, w siedzibie nadleśnictwa. Znajdziecie tam tablicę informacyjną, na której znajduje się kod QR. Zeskanujcie go i podążajcie za instrukcją.

Fot. Nadleśnictwo Hajnówka

Audioprzewodnik powstał m.in. po to, by uprzyjemnić wam czas, który będziecie spędzać na terenie nadleśnictwa. Dzięki niemu dowiecie się, co ciekawego można tutaj zobaczyć. Na początek trochę historii kolejki wąskotorowej, która ma już ponad 100 lat, w tym wyjaśnienie, skąd wzięła się charakterystyczna szerokość torów. Głos w słuchawkach podpowie wam też, gdzie kupić bilety, a kiedy to już zrobicie, gdzie skierować swoje kroki, gdy będziecie czekać na odjazd. Na pewno warto zwiedzić skansen. Poznacie tutaj m.in. historię zabytkowego parowozu. Zdradzimy wam, że w ciągu swojego życia technicznego przemierzył długość równika Ziemi aż 25 razy! Warto też zajrzeć do lokomotywowni, gdzie usłyszycie kolejną porcję ciekawostek. Jeśli zastanawialiście się na przykład, skąd wzięła się nazwa Topiło, przez które prowadzi trasa kolejki, to tutaj poznacie odpowiedź. Poznacie też historię pszczelarstwa i bartnictwa na terenie Puszczy Białowieskiej.

Budynek z pięcioma drzwiami garażowymi, z przodu niebieski wagon kolejowy

Fot. Nadleśnictwo Hajnówka

To tylko przykładowe zagadnienia, o których usłyszycie w audioprzewodniku. Kolejną część opowieści poznacie już w trakcie podróży kolejką na trasie Hajnówka-Topiło-Hajnówka. Trasa do Topiła ma długość 11 km, a podróż trwa godzinę. Dowiecie się, jak kolejka ze środka transportu drewna na początku XX wieku przekształciła się w atrakcję turystyczną na początku lat 90. Podziwiając widoki, usłyszycie fascynującą opowieść o przyrodniczych skarbach, jakie kryje Puszcza Białowieska.

Audioguide jest dostępny w dwóch wersjach: polsko- i angielskojęzycznej. Mamy nadzieję, że dzięki niemu podróż kolejką wąskotorową będzie jeszcze bardziej atrakcyjna.

Fot. Nadleśnictwo Hajnówka

Napisz komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *
Skip to content