„Hajnówka jest kobietą”. Rozpoczął się projekt poświęcony Simonie Kossak Hajnówka Wita 13 października, 2022
Projekt poświęcony Simonie Kossak. Na ciemnym tle stoi grupka młodych ludzi w uroczystych strojach.

„Hajnówka jest kobietą”

Rozpoczął się projekt poświęcony Simonie Kossak

Właśnie ruszyło jego flagowe przedsięwzięcie, czyli przygotowania do spektaklu związanego z tą wybitną biolożką. To inicjatywa skierowana do uczniów ze szkół średnich w Hajnówce. Warsztaty poprowadzi Joanna Troc, reżyserka z Teatru Czrevo. Ich efektem będzie przedstawienie, którego premierę zaplanowano na połowę grudnia.

Projekt poświęcony Simonie Kossak. Sześć młodych osób siedzi przy szkolnej ławce.

fot. Ewa Natalia Moroz-Keczyńska

Spotkanie organizacyjne już się odbyło i są pierwsi zainteresowani. Jeśli ktoś miałby ochotę sprawdzić się w roli aktora, a z różnych powodów nie mógł wziąć udziału w spotkaniu, nic straconego. Warsztaty wprawdzie ruszyły, ale wciąż można do nich dołączyć. Odbywają się w ramach projektu „Hajnówka jest kobietą. Siła niepokornych kobiet na przykładzie osobowości Simony Kossak”, które prowadzi Fundacja Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych.

Utrzymać zaangażowanie i chęć do zdobywania nowych umiejętności jest trudne, gdy młodzież nie ma przestrzeni do spotkań i rzadko słyszy swój głos. Dla mnie, jako realizatorki projektu, oczywistym jest, że młodzieży bardzo tego brakuje. Chcę stworzyć młodym osobom otwartą przestrzeń do wyrażania siebie i swoich myśli. Bez obawy o ocenianie, a z gwarancją samorozwoju. Spotkanie w grupie teatralnej, po godzinach lekcyjnych, po kolejnych korepetycjach, obowiązkach, daje taką możliwość.

Ewa Natalia Moroz-Keczyńska z Fundacji Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych

Siłą warsztatów teatralnych jest fakt, że młodzi ludzie mogą nawiązać tu relacje rówieśnicze, działać kreatywnie dla siebie i otoczenia. Ważny jest też sam proces tworzenia.

Projekt poświęcony Simonie Kossak. Grupa młodych ludzi pochyla się nad płytami winylowymi.

Ojciec Konstanty Bajko, Teatr z Muzeum Białoruskiego, spektakl w reżyserii Joanny Troc, fot. archiwum autorki

Jestem pewna, że spotkania przyniosą coś twórczego, prawdziwego, bo znam wcześniejsze rezultaty warsztatowo prowadzonego procesu kreatywnego z młodzieżą. Reżyserka Joanna Troc z Teatru Czrevo jest uważną mentorką i wielką przyjaciółką młodych ludzi.

Ewa Natalia Moroz-Keczyńska

Spektakl z udziałem uczniów szkół średnich to niejedyne działanie w ramach projektu „Hajnówka jest kobietą”. W przyszłym tygodniu na przykład odbędzie się gra miejska „Czarownica z Dziedzinki”, tym razem skierowana do starszych uczniów szkół podstawowych. Młodzi przejdą się na spacer po mieście, a po drodze będą zatrzymywać się w różnych punktach i rozwiązywać zagadki oraz wykonywać zadania związane z Simoną Kossak. Dzięki temu lepiej poznają jej osobistą historię, stosunek do przyrody oraz związek z regionem.

Projekt poświęcony Simonie Kossak. Młoda dziewczyny z długimi jasnymi włosami, siedzi na łóżku trzymając się poręczy

„Postrzyżyny” monodram Dominiki Puc; spektakl w reżyserii Joanny Troc, fot. archiwum autorki

Fundacja ma też ofertę dla najmłodszych, czyli uczniów klas I-III. Będą one mogły wziąć udział w „Akademii Superbohaterki”, warsztatach, w których trzeba będzie wykazać się umiejętnością współpracy, zaangażowaniem, właściwie okazywać emocje. Różnego rodzaju zadania przybliżą dzieciom wartości bliskie Simonie – uważność, szacunek dla przyrody, wytrwałość.

W planie jest jeszcze m.in. spacer tematyczny czy pokaz filmu dokumentalnego o Simonie Kossak wraz ze spotkaniem z reżyserką. O szczegółach tych wydarzeń będziemy informować na bieżąco.

Kim jest Simona Kossak, nikomu w Hajnówce nie trzeba wyjaśniać. Przypomnimy tylko, że choć pochodziła z Krakowa, ze znanej rodziny artystów, swoje życie związała z naszym regionem. Zamieszkała w starej leśniczówce „Dziedzinka” pod Białowieżą, gdzie spędziła 30 lat. Pracowała w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Była znana ze swojej miłości do zwierząt – w szczególności interesowała się zoopsychologią – i bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz przyrody.

Projekt poświęcony Simonie Kossak. Trzy dziewczyny stoją w chmurze dymu

„Makbet” – premiera w wykonaniu młodzieży z Domu Dziecka w Białowieży

Wymienione przedsięwzięcia zostały dofinansowane w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”.

Jednym z działań, jakie zaplanowaliśmy w projekcie, jest to związane z określeniem roli kobiet w budowaniu tożsamości Hajnówki. Zależało nam, aby nawiązać do kobiet znanych, rozpoznawalnych, także tych pochodzących spoza regionu, ale z nim związanych. Stąd wskazanie Simony Kossak. Sam sposób przedstawienia czy wyrażenia postaci pozostawiliśmy lokalnej społeczności. Bardzo się cieszę, że znalazły się aktywne hajnowianki, które zechciały podjąć tę opowieść i właśnie kobiety podjęły wyzwanie stworzenia spektaklu o innej wyjątkowej kobiecie.

Magdalena Chirko, koordynatorka projektu i Kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miasta Hajnówka

Osoby, które przegapiły spotkanie organizacyjne, a chciałyby wziąć udział w warsztatach teatralnych zapraszamy do kontaktu z organizatorami:

Logo: Fundacja Inicjatyw Rozwojowych i edukacyjnych. Na górze czarno pomarańczowy ptak.
Ewa Moroz-Keczyńska
Napisz komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *
Skip to content