Już wkrótce rozstrzygnięcie konkursu ART TIME. Zapraszamy do obejrzenia prac i głosowania Hajnówka Wita 4 listopada, 2022
Konkurs ,,Art Time - otoczenie Hajnówki Centralnej"

Już wkrótce rozstrzygnięcie konkursu ART TIME

Zapraszamy do obejrzenia prac i głosowania

Przedmiotem konkursu jest zagospodarowanie otoczenia Hajnówki Centralnej . Otrzymaliśmy pięć projektów. Ich autorami są studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Zanim ocenią je członkowie kapituły konkursowej, zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności młodzież, do głosowania. Konkurs rozstrzygniemy do 11 listopada.

Jeśli chcecie obejrzeć prace studentów na żywo, przygotowaliśmy ich ekspozycję w Parku Wodnym w Hajnówce. Są dostępne w godzinach pracy obiektu, czyli od 1000 do 2045. Tutaj można zagłosować na projekt, który najbardziej przypadnie wam do gustu. Kartki do głosowania oraz urna będą na miejscu. Zachęcamy również do wypełnienia ankiety online. Poniżej znajdziecie zdjęcia projektów oraz link do ankiety. Konkurs ART TIME to jedno z działań w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”.

Jesteśmy zachwyceni kreatywnością studentów. Widać, że bardzo wczuli się w zadanie, starali się oddać klimat Hajnówki oraz jej walorów przyrodniczych.

Magdalena Chirko, kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miasta Hajnówka oraz koordynatorka projektu

Pomysły są rzeczywiście imponujące. Co zaproponowali studenci? W projektach są drewniane kładki, stoły i ławki, kino plenerowe, małe boisko do gier zespołowych, tor do jazdy na rolkach, ścianka wspinaczkowa, siedziska imitujące owoce lasu, drewniane leżaki, stojaki na rowery w kształcie pnia drzewa. To oczywiście tylko niektóre przykłady. Co ważne, wynikają one z życzeń młodzieży.

Jak informowaliśmy, konkurs poprzedziły konsultacje wśród młodzieży oraz prezentacja terenu. Zapytaliśmy ich, czego im brakuje w Hajnówce, by mogli atrakcyjnie spędzać czas. Wielu z nich wskazało, że powinno to być miejsce dobrze oświetlone i bezpieczne. Młodym brakuje m.in. toru do jazdy na rolkach z równą nawierzchnią, ławek, stolików, gdzie można byłoby usiąść ze znajomymi.

Głosowanie trwa do 9 listopada. Poźniej odbędą się obrady komisji konkursowej, która oczywiście weźmie pod uwagę także głosy hajnowian. Konkurs rozstrzygniemy do 11 listopada.
Dwa zielone rozchylone liście dębu symbolizujące energię płynącą z natury.

Projekt 1

OPIS AUTORÓW PROJEKTU

Wejście do parku
Po stronie północnej wejście stanowi tunel podziemny dla pieszych i rowerzystów. Aby ułatwić wjazd samochodem, ulica Dworcowa została ustawiona pod kątem prostym do ulicy Warszawskiej. Oprócz tego zostały zaprojektowane przejścia dla pieszych, a ulica przebiega krzywoliniowo. Wejście podkreślone przez rzeźbę w formie organicznej nawiązuje do charakteru parku. Zachęca ona do wejścia, wieczorami przewidziano podświetlenie, co może być traktowane jako punkt orientacyjny. Po stronie południowej również zaprojektowany został tunel podziemny łączący mniejszy park z większym. Wejście od strony budynku dworca zostało podkreślone kolorowym muralem na ścianie w formach organicznych. Podążając tą ścieżką obserwujący może dostrzec organiczną rzeźbę, która została przewidziana jako wizytówka parku. 

Budynki
Budynki zaprojektowane w północnej części większego parku mają charakter form organicznych i są w jednej gamie kolorystycznej, tak, aby każdy z nich był charakterystyczny, ale wspólnie tworzyły jedną całość. Obok znajduje się parking dla klientów oraz dostawców towaru. Po drugiej stronie przewidziano miejsca postojowe dla rowerów. Proponowane funkcje budynków: informacja turystyczna (dotycząca miasta, dworca, sprzedaż map Hajnówki czy pamiątek), sklepik dla zwierzaków (w tym jedzenie dla kaczek), wypożyczalnia rowerów, rolek, cukiernia z kawiarnią na wynos, wypożyczalnia książek czy też sprzedaż przewodników.

Miejsca odpoczynku i spożywanie posiłków
Przewidziane zostały różnorodne rodzaje ławek. Jedne z nich zaprojektowano wzdłuż chodnika ze ścieżką rowerową, a także w dolnej części przy budynku dworca. Oprócz tego, wyznaczona strefa z dużymi, obiadowymi stolikami dla większej ilości osób wraz z miejscem do pikniku, pozwala na swobodną konsumpcję z widokiem – po jednej stronie na główny budynek oraz plac z ławkami w charakterystycznej organicznej formie, po drugiej na roztaczający się krajobraz parku. Dodatkowo, w mniejszym parku również znajdziemy miejsca do odpoczynku z możliwością konsumpcji, czy też spotkań w większym bądź mniejszym gronie. Na południe od budynku dworca znajdziemy ogródek restauracji idealny dla osób oczekujących.

Czynne aktywności
W parku, oprócz ścieżki pieszej, możliwa jest podróż ścieżkami rowerowymi przeznaczonymi dla rowerów, rolek, hulajnóg, czy desek. Największą jednak część stanowi ogród wodny – piesze kładki biegnące w głębi lasu wśród rozlewisk. W mniejszym parku wyznaczona została strefa pupila. Można tam bawić się ze swoimi zwierzakami (na smyczy lub wypuszczać „wolno” w specjalnie ogrodzonym miejscu). Miejsce to, jest również wyposażone w pojemniki na wodę i jedzenie oraz torebki na odchody. W całym obszarze mniejszego parku zaprojektowano ścieżki piesze wśród drzew, a najważniejsze – wśród cennych i pięknych pomników przyrody.

Bierne aktywności
Obok zbiornika wodnego, w części zalesionej, znajduje się kino plenerowe. Scena posiada składaną ściankę na potrzebę wyświetlania filmów w cieplejsze dni, a także sama scena może być wykorzystywana na przykład do różnych przedstawień teatralnych, tanecznych czy muzycznych, organizowania kiermaszów, prezentowania świątecznej szopki zimą. Po jednej stronie zaprojektowano drewniane ławki o półkolistym rzucie. Ponadto znajdziemy tu wiele miejsc odpoczynku biernego, a nawet możliwe jest podziwianie krajobrazu z tarasu widokowego.

Inne obiekty, jakie posiada park
Na obszarze parków znajdują się pomocnicze tablice informacyjne oraz mapy ze strefami, dzięki której łatwiej odnaleźć idealne miejsce dla odwiedzających. Zaprojektowano cztery rzeźby w formach organicznych oddające charakter parku, zachęcających do wejścia oraz będących punktami orientacyjnymi. Przewidziano również parkingi dla samochodów obok budynku dworca, parkingi dla rowerów i ławki dla oczekujących. Ławki zaopatrzone są w śmietniki. Przed budynkiem, obok placu z ławkami znajdują się dwie ścianki artystyczne dla pasjonatów graffiti. Ścieżki piesze i rowerowe (w większym parku) w trzech miejscach zostały podkreślone drewnianymi pawilonami w formie liści, nawiązujące do otaczających drzew.

kliknij, aby powiększyć obraz

Dwa zielone rozchylone liście dębu symbolizujące energię płynącą z natury.

Projekt 2

OPIS AUTORA PROJEKTU:

W pracy przede wszystkim skupiono się na propozycjach młodzieży oraz ciekawych rozwiązaniach
edukacyjnych oraz przyrodniczych nawiązujących do otoczenia Puszczy Białowieskiej.

Teren zaprojektowany został jako woonerf. Posiada klasyczny podział pomiędzy chodnikiem, a ulicą, lecz ulica dostępna jest również dla pieszych. Ruch został ograniczony, a wszystko wyłożone brukowcem. Teren posiada wyraźną oś kompozycyjną biegnącą wzdłuż, jednak położenie ścieżek daje lekką dekompozycję, która umożliwia w pełni wykorzystanie terenu. Alejki przeplatają się ze sobą, jednak tworzą zgrany układ wszystkich funkcji. Komunikacja zaprojektowana została na bazie okręgów oraz w niektórych miejscach sześciokątów. Cały teren składa się z dwóch części. Zdecydowano się rozgraniczyć ich funkcje.

 Teren o większej powierzchni mieści w sobie rozwiązania edukacyjne, reprezentacyjne oraz wypoczynkowe, natomiast teren od strony ulicy Kolejowej skupiony jest tylko na funkcji wypoczynkowo-rekreacyjnej. Na wstępie do opracowanego terenu w moim projekcie ukazuje się napis z nazwą miejscowości. Nawiązuje on do regionalnego produktu, którym jest hajnowski marcinek. Dodatkowo pojawia się liść dębu, odnoszący się również do otoczenia Puszczy Białowieskiej. Napis usytuowany został w takim miejscu, aby zwracał na siebie uwagę ludzi poruszających się ulicą oraz chodnikiem, tym samym stanowiąc zaproszenie do odwiedzenia opracowanego terenu. Ten segment zaprojektowany został w sposób reprezentacyjny, z fontanną oraz tablicami informacyjnymi. Obok placu mieszczą się budynki, które postanowiono odnowić oraz obić drewnianymi deskami, aby współgrały z resztą otoczenia.

 Poruszając się w głąb, zaprojektowano plac rolkowy, który później zamienia się w ścieżkę rolkową prowadzącą miedzy drzewami. W projekcie wkomponowano ścieżki zdrowia również znajdujące się pomiędzy drzewami jak i tarasy odpoczynkowe, na których młodzież będzie mogła usiąść i spotkać się na świeżym powietrzu. Niedaleko znajdują się również dwa małe boiska do gier zespołowych otoczone roślinnością. Istniejący staw poszerzyłam, dzięki czemu powstały kładki oraz pomost. Dodatkowo nad stawem przymocowane zostały hamaki umożliwiające wygodny odpoczynek na łonie natury. Obok zbiornika wodnego powstały dwa ogrody deszczowe, idealnie wpisujące się w specyfikę miasta i jego otoczenia. Ponadto zaplanowano ogólnodostępną ścieżkę zwierząt leśnych. Mieści się ona pomiędzy drzewami i każdy zainteresowany może podejść, obejrzeć zwierzęta w ich naturalnych rozmiarach oraz poczytać informacje o poszczególnych gatunkach. Figury zwierząt opcjonalnie można wzbogacić czujką dźwiękową, aby pogłębić doznania odwiedzających. Plac został projektowany w taki sposób, aby uniknąć wycinki drzew, a zintegrować nowy projekt z istniejącym otoczeniem. Nawiązano również do miodu „Lipiec Białowieski” i stworzono sektory o kształcie plastra miodu. W nich mieszczą się wielopoziomowe platformy do siedzenia zdobione kwiatami oraz mini park wspinaczkowy. Te dwie rzeczy również są w kształcie sześciokąta. Zdecydowano się zaprojektować małą scenę plenerową zamiast amfiteatru. Istniejący już amfiteatr mieści się bardzo blisko projektowanego terenu, stąd nie ma potrzeby powielania go, a scena plenerowa przyda się do organizowania małych zgromadzeń. Obok znajduje się miejsce przeznaczone do spotkań zorganizowanych, między innymi zajęć lekcyjnych czy spotkań tematycznych. Ławki oraz siedziska tej strefy przybierają kształt pnia.

Druga część terenu mieści w sobie parkingi dla samochodów oraz ścieżki. Parking jest rzeczą niezbędną ze względu na tak bliskie położenie dworca. Dodatkowo zaprojektowano park dla psów, aby każdy mieszkaniec mógł w miły sposób spędzić czas ze swoim pupilem, jednocześnie ucząc go komend oraz sztuczek. Na tym terenie zostały zaplanowane alejki, a między drzewami siedziska i leżaki. Projekt posiada w sobie małe detale nawiązujące do otoczenia puszczy. Stojaki na rowery w kształcie pni drzew, siedziska imitujące grzyby lub żołędzie czy też rzeźby zwierząt, dodadzą niepowtarzalnego klimatu. Całość projektu ma charakter drewniany, wzbogacony nutą nowoczesności.

Cały teren wyposażony zostanie w kamery monitoringu, lampy oraz kosze na śmieci. Aby teren stał się jeszcze bardziej przyjazny w odbiorze, zdecydowano się zasadzić dużo nowych krzewów oraz kwiatów. W wolnych miejscach pomiędzy roślinnością mieścić się będą parkingi samochodowe.

kliknij, aby powiększyć obraz:

Dwa zielone rozchylone liście dębu symbolizujące energię płynącą z natury.

Projekt 3

PREZENTACJA AUTORÓW PROJEKTU:

kliknij, aby powiększyć obraz

Dwa zielone rozchylone liście dębu symbolizujące energię płynącą z natury.

Projekt 4

OPIS AUTORÓW PROJEKTU:

Koncepcja „Lokomotywa spotkań” w głównej mierze opiera się na przekształceniu istniejącej przestrzeni zlokalizowanej przy Dworcu PKP w Hajnówce na miejsce kulturalno – rozrywkowe dla każdej grupy wiekowej mieszkańców miasta. Główną ideą projektu było, zharmonizowanie tematyczne otoczenia. W wyniku tego, w przestrzeni przydworcowej można zauważyć elementy nawiązujące do tejże tematyki. Kształt koła wagonu to motyw przewodni projektu, który jest zauważalny na całym obszarze opracowania. Budynek dworca przyjmuje formę lokomotywy, a zlokalizowane na całym terenie pawilony – formę wagonów. Centralnym miejscem koncepcji stała się scena, która pełni funkcję spotkań. Jest miejscem wydarzeń kulturalnych i eventów, ponadto w zimie mogłaby zmienić swoje przeznaczenie na miejskie lodowisko. Ścianka znajdująca się na scenie, a w zasadzie jej tył, to miejsce przeznaczone na cele artystyczne np. murale, dla lokalnych artystów. Na szczególną uwagę zasługują drzewa znajdujące się na tym obszarze. Zaprojektowano drewniane kładki, znajdujące się na wysokości 5 metrów, umożliwiając podziwianie ich
pięknych koron. Istniejący ciąg komunikacji kołowej, zlokalizowany jest na swoim pierwotnym miejscu, jednak zmianie uległa nawierzchnia drogi – na bardziej naturalną w postaci kamiennego dywanu. Równolegle do drogi zaprojektowano ciąg pieszo – rowerowy z tego samego materiału. Istnienie cieków wodnych na tym terenie stało się inspiracją do stworzenia ogrodu deszczowego, a dokładniej zaprojektowano obniżenie terenu umożliwiające swobodny spływ wody opadowej a także zabezpieczenie terenu przed możliwymi podtopieniami. Wzdłuż wyznaczonej tam linii wody przewidziano kamienne
ścieżki oraz kładki umożliwiające przejście na drugą stronę. Najważniejszymi elementami znajdującymi się wokół ogrodu deszczowego są pawilony – wagony. Zadaszone, ażurowe konstrukcje pełnią dwojaką funkcję – większe stanowią miejsce spotkań i odpoczynku, natomiast mniejsze, z umiejscowionymi wewnątrz panelami multimedialnymi stanowią przestrzeń edukacyjną. W północnej części terenu, przy wjeździe na obszar opracowania, usytuowano powitalne logo w postaci instalacji liter z drewna. Obok istniejących budynków usługowych zaprojektowano drewniane podesty, które mogłyby być wykorzystywane przez istniejące tam puby, a wokół nich zaplanowano wysiew łąk kwietnych z możliwością spaceru. Przestrzeń powitalno – rozrywkowa połączona została ścieżką z terenem ogrodów deszczowych. Po przeciwnej stronie drogi zaplanowano przestrzeń dla młodszych mieszkańców w postaci placu zabaw, boisk sportowych, szachów plenerowych, podestów drewnianych mogących służyć jako miejsce spotkań a także wiszące siatki umożliwiające odpoczynek. Obok tych atrakcji usytuowano miejsca parkingowe.
Teren znajdujący się po drugiej stronie torów postanowiono połączyć podziemnym przejściem, które umożliwi łatwiejszą komunikację podróżującym. Pomiędzy okazałymi pomnikami przyrody stworzono przestrzeń dla „Hajnowskich potańcówek” oraz dla kina plenerowego. Podesty drewniane z parasolami i pergolami z pewnością zachęciłyby mieszkańców do wspólnej zabawy. Przewidziano również miejsce dla zwierząt w postaci psiego parku – łączka z torem i wybiegiem. Na całym terenie przewidziano nowoczesne lampy uliczne zasilane energią wyprodukowaną na energorowerach, kosze na śmieci oraz monitoring. Budynek Dworca PKP zyskałby nową elewację spójną z całością założenia koncepcyjnego, a wokół niego
zmianie uległaby nawierzchnia. W trosce o osoby niepełnosprawne zaprojektowano rozwiązania zgodne z projektowaniem uniwersalnym tzn. pochylnie, poręcze, ścieżki dotykowe. Zwiększono liczbę miejsc parkingowych pomiędzy budynkiem dworca a projektowaną sceną.

kliknij, aby powiększyć obraz

Dwa zielone rozchylone liście dębu symbolizujące energię płynącą z natury.

Projekt 5

PREZENTACJA AUTORÓW PROJEKTU:

kliknij, aby powiększyć obraz

Dwa zielone rozchylone liście dębu symbolizujące energię płynącą z natury.
7 komentarzy
Napisz komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *
Skip to content