Mural na Batorego. Mieszkańcy wybrali główny motyw Julia Szypulska 30 sierpnia, 2023
Mural na Batorego - spotkanie z mieszkańcami

Mural na Batorego. Mieszkańcy wybrali główny motyw

Będzie nim dziewanna bądź dziurawiec

A temat to herbarium. Pojawią się więc także inne zioła, koniecznie takie, które występują w okolicach Hajnówki, np. bławatek, pokrzywa, piołun czy wiesiołek.

Za nami spotkanie z mieszkańcami bloku przy ul. Batorego 29, gdzie w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja” powstanie trzeci i ostatni mural. Wykona go, tak jak i pozostałe, Mona Tusz, artystka ze Śląska. Spotkała się z mieszkańcami po to, by przedstawić im swoje propozycje tematów oraz usłyszeć ich oczekiwania. Zainteresowani zebrali się pod drzewem na środku podwórka, część usiadła na ławce.

– Najlepiej coś fajnego i prostego – stwierdził pan z psem.

Mieszkaniec

– A ile to będzie kosztować? – zażądał konkretów inny mieszkaniec.

Mieszkaniec

Słysząc informację, że to z projektu, nieco się uspokoił.

– Możemy też porozmawiać o kolorach – zażartowała artystka, nawiązując do kontrowersji związanych z niebieskim tłem muralu na Piłsudskiego. – Choć to ryzykowne.

Mona Tusz

– A ja właśnie chętnie porozmawiam o kolorach – stwierdziła jedna z pań. – Na pewno chcemy, żeby to było coś pięknego, związanego z Puszczą Białowieską i żeby nie było niebieskiego tła.

Mieszkanka bloku

– Nasz blok stoi przy drodze na Białowieżę, jest bardzo widoczny, i chodzi o to, żeby to, co tutaj powstanie, nie straszyło, a przyciągało spojrzenia – doprecyzował bez ogródek inny mieszkaniec.

Mieszkaniec bloku
Mural na Batorego - spotkanie z mieszkańcami

Mona Tusz zaprezentowała mieszkańcom swoje przykładowe prace, dzięki czemu upewnili się, że ich blok nie będzie „straszył”. Ostatecznie zainteresowani z podanych przez artystkę tematów wybrali trzy. Były to: dzikie zwierzęta, las olsowy i herbarium. Ten pierwszy odrzucono, by nie powtarzać tematu. Dzikie zwierzęta, i to w znacznej ilości, zagościły już bowiem na przychodni przy ul. Piłsudskiego. Łąka kwietna z kolei, która również pojawiła się wśród propozycji, jest motywem przewodnim muralu na bloku przy ul. Parkowej 4. Stanęło więc na herbarium. W jego centrum ma się znaleźć dziewanna lub dziurawiec – to jeszcze nie zostało rozstrzygnięte. Będą też inne zioła, np. bławatek, pokrzywa, piołun czy wiesiołek. Jeśli chodzi o kolory, mural ma przypominać starą pocztówkę. Będą więc stonowane i pojawi się nieco zieleni.

Mural na Batorego - spotkanie z mieszkańcami

Artystka ustaliła z mieszkańcami, że prześle im do wglądu wstępne szkice muralu. Według harmonogramu dzieło ma być gotowe w listopadzie. Prace potrwają miesiąc.

Skip to content