Art time – wizyta studentów Politechniki Białostockiej Hajnówka Wita 25 maja, 2022
Konkurs ,,Art time" - wizyta studentów Politechniki Białostockiej

Teren wokół budynku byłego dworca kolejowego w Hajnówce nie jest dla młodych ludzi atrakcyjny

Za to mają oni sporo pomysłów, jak to zmienić.

Miejsce powinno być dobrze oświetlone, przydałby się też oświetlony i porządnie utwardzony tor do jazdy na rolkach. A do tego więcej ławek, stoliki, może jakaś zadaszona altana. Młodych ucieszyłby także park linowy. To tylko niektóre pomysły, jakie zgłosili podczas sobotniego spotkania.

Jak już pisaliśmy, spotkanie, które odbyło się 21 maja przy Hajnówce Centralnej – Stacji Kultury to ważny element niedawno ogłoszonego konkursu ART TIME. Skierowany jest on do studentów architektury z Politechniki Białostockiej. Ich zadaniem jest stworzenie wokół ul. Dworcowej atrakcyjnej przestrzeni dla młodzieży. Mowa o dość sporym terenie położonym pomiędzy torami, rozciągniętym od kładki dla pieszych aż do ul. Warszawskiej.

Konkurs ,,Art time" - wizyta studentów Politechniki Białostockiej
Konkurs ,,Art time" - wizyta studentów Politechniki Białostockiej
Teren wokół dworca ma zapraszać, a nie straszyć

Przestrzeń, którą zaprojektujecie, ma być wizytówką Hajnówki. To ma być miejsce, które zobaczy każdy, kto przyjedzie do miasta. To miejsce ma pokazać gościom, czego się spodziewać po wyjątkowym mieście, które od swojej wschodniej strony graniczy z Puszczą Białowieską.

Magdalena Chirko, kierownik Referatu Rozwoju w Urzędzie Miasta Hajnówka
Konkurs ,,Art time" - wizyta studentów Politechniki Białostockiej

W tej chwili przestrzeń nie pokazuje nic. I nie jest zbyt atrakcyjna dla młodzieży, czego ta nie kryła podczas spotkania. Swoje zdanie przyszły wyrazić wolontariuszki z SP nr 2, a także grupa uczniów z SP nr 3 oraz Zespołu Szkół Zawodowych.

Właściwie w ogóle tu nie przychodzę. Nie mam co tutaj robić.

Viviana z SP nr 2

Co by się musiało zmienić, żeby tutaj przyszła? Może gdyby było miejsce do jazdy na rolkach. Takie z równym asfaltem i koniecznie oświetlone. Na oświetlenie wskazywało także wielu innych uczniów. Teraz ciemno tu i nieprzyjemnie. A wiosną i latem młodzi chcieliby mieć trochę „nocnego życia”. Jakieś miejsce do spotkań, gdzie można byłoby zaprosić znajomych czy gości z innego miasta. Gdzie byłoby miło i bezpiecznie.

Co jeszcze by się tutaj przydało? Na pewno więcej ławek, stoliki, altana. Także ruchowe atrakcje typu park linowy, ścianka wspinaczkowa. Niektórzy chcieliby zaszaleć artystycznie i widzieliby tutaj ścianę, bądź inne miejsce, gdzie można byłoby bezkarnie namalować np. graffiti. Oczywiście muszą być też punkty do ładowania telefonów i ścieżki rowerowe.

Przestrzeń z potencjałem, ale odcięta od miasta

Po obejrzeniu terenu pierwszymi refleksjami podzielili się też studenci Politechniki Białostockiej. Stwierdzili, że to teren w centrum miasta, ale jednocześnie od tego miasta odcięty. Dobrze byłoby więc uczynić z niego rodzaj „bramy” Hajnówki. Że jest tu sporo drzew, w tym niektóre bardzo stare. Niestety przestrzeń mimo swojego potencjału nie pełni żadnej funkcji i nie jest wykorzystana.

W sobotę do Hajnówki przyjechało 19 studentów, choć w sumie cała grupa zainteresowanych konkursem wynosi 35 osób. Autorzy trzech zwycięskich projektów mogą liczyć na nagrody pieniężne. Konkursowa pula wynosi 3,5 tys. zł. Co ważne, zwycięski projekt będzie uwzględniony przy opracowaniu dokumentacji projektowo-budowlanej, która ma być przygotowana w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Konkurs ,,Art time" - wizyta studentów Politechniki Białostockiej

Cząstka was zostanie w tym miejscu.
Myślę, że to najlepsza nagroda dla architekta

prof. Halina Łapińska z Politechniki Białostockiej, opiekun naukowy studentów

Poza tym projekty studentów będzie można obejrzeć na wystawie w Hajnówce Centralnej, a być może także innych miejscach w mieście.

Przed młodymi architektami inwentaryzacja terenu. Studenci wciąż czekają na kolejne sugestie od młodzieży. Przypominamy, że można się nimi dzielić na profilu facebookowym, bądź anonimowo na tellonymie.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w październiku. 

Napisz komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *
Skip to content