Oto pomysły na inicjatywę sąsiedzką. Pomóżcie wybrać zwycięskie projekty Hajnówka Wita 17 lutego, 2023

Oto pomysły na inicjatywę sąsiedzką

Pomóżcie wybrać zwycięskie projekty

Sylwester pod chmurką, Nosorożec w Puszczy, Wernisaż Dźwięku i I Hajnowski Integracyjny Piknik Sąsiedzki to nazwy pomysłów, jakie zgłosiliście w konkursie na inicjatywy sąsiedzkie. Teraz uruchamiamy głosowanie, gdyż pieniądze na realizację mogą otrzymać tylko dwa przedsięwzięcia. Zapraszamy do udziału w ankiecie.

Konkurs na inicjatywy sąsiedzkie zapewne już kojarzycie, gdyż mamy już za sobą jego pierwszą edycję. Przypomnimy tylko, że jest to przedsięwzięcie w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”. Więcej o konkursie tutaj.

Za nami etap zgłaszania inicjatyw. Wpłynęły cztery propozycje. Poniżej znajdziecie ich dokładne opisy przedstawione przez inicjatorów. Zachęcamy do głosowania na pomysły, które najbardziej przypadły wam do gustu. Na podstawie waszych głosów wyłonimy dwa zwycięskie projekty, które otrzymają dofinansowanie. Do podziału mamy 32 tys. zł.

1. Sylwester pod chmurką

„Projekt dotyczy zorganizowanej zabawy sylwestrowej, która odbędzie się przed budynkiem Urzędu Miasta w Hajnówce. Wydarzenie rozpocznie się pokazem ognia wykonanym przez profesjonalną grupę teatralną. Głównym punktem programu będzie potańcówka prowadzona przez znanego wszystkim i zaprzyjaźnionego z naszym miastem DJ Danielem Sakuś Sakowskim. W trakcie imprezy zaplanowaliśmy „kurs tańca” mający na celu poznanie jednego konkretnego układu choreograficznego i odtańczenie go przez wszystkich uczestników. Instruktora tańca chcielibyśmy pozyskać z Hajnowskiego Domu Kultury w ramach współpracy środowiska lokalnego. Nowy Rok planujemy przywitać kolorowymi laserami zamiast fajerwerków. Każdy uczestnik, który przybędzie na naszą imprezę, otrzyma fluorescencyjny gadżet, który uświetni wspólną zabawę.”

2. I Hajnowski Integracyjny Piknik Sąsiedzki

„Jest innowacyjnym pomysłem na spędzenie wspólnie wolnego czasu. To projekt promujący ideę sąsiedzkiej współpracy i wspólnych działań na rzecz społeczności lokalnej w Hajnówce. To okazja do integracji oraz udokumentowania procesu zacieśniania się więzi sąsiedzkich. Podczas wydarzenia zaplanowane są liczne atrakcje dla każdego, zdecydowanie będzie to doskonała okazja do wspólnego świętowania, integracji i dobrej zabawy.

I Hajnowski Integracyjny Piknik Sąsiedzki zakłada:

  • Strefę zabaw dla dzieci (spektakl teatralny dla dzieci, dmuchańce, animator zabaw)
  • Strefę sportową (gry i zabawy sportowe z instruktorem sportu, konkursy i zawody międzypokoleniowe z nagrodami)
  • Plenerową strefę warsztatową (zakłada 10 twórców prowadzących otwarte warsztaty, w których uczestniczyć będzie każdy!)
  • Kiermasz wyrobów regionalnych
  • Występy muzyczno-artystyczne (5 zespołów)
  • Pokazy wojskowe, strażackie, medyczne
  • Potańcówkę

I Hajnowski Integracyjny Piknik Sąsiedzki odbędzie się w lokalizacji, która będzie spełniała wymagania takie jak: zaplecze sanitarne, bezpieczny i ogrodzony plac, dostęp do wody i prądu.”

3. Wernisaż Dźwięku – festiwal artystów młodej Hajnówki

„Młodzi lokalni artyści chcą wspólnie zrobić coś kreatywnego!

Zainspirowani Dniem Ulicy Wierobieja zamarzyliśmy o stworzeniu swojej własnej imprezy – Wernisażu Dźwięku. Najjaśniejszym punktem naszego festiwalu będzie scena, na której wystąpią artyści i zespoły z naszego miasta. Jeśli chcecie w wakacje usłyszeć głos młodej Hajnówki, zanurzyć się w sztuce i trochę potańczyć, a dodatkowo schłodzić się lodami lub piwem – przychodźcie tłumnie!

W ramach projektu zbierzemy się my, wszelkiego rodzaju artyści i zaprezentujemy wachlarz naszych możliwości i umiejętności. Jesteśmy młodzi, zdolni i pełni potrzeby, by pokazać nasze pasje – tym razem swobodnie i na własnych zasadach będziemy wyrażać siebie jednocześnie dbając o to, by całość prezentowała się na wysokim poziomie i była przyjemna w odbiorze!

Zaczniemy od wystawienia sztuki teatralnej, o czym przejdziemy do części muzycznej – znajdą się tu zarówno koncerty młodych zdolnych zespołów i solistów z naszego miasta i okolic, jak „jam sessions” – czyli wspólne improwizacje muzyczne na otwartej scenie – to świetna zabawa dla każdego, kto tylko ma ochotę zrobić razem z nami coś pięknego – jedyny warunek to zabranie ze sobą instrumentu! Jeśli grasz na skrzypcach, klarnecie, bębenkach, trójkącie lub na flecie – dołącz do nas. Zaprosimy wszystkich – tych najmłodszych i tych starszych. Zaawansowanych bardziej i mniej. Podczas trwania naszego festiwalu będzie można również obejrzeć wystawy wszystkiego tego, co potrafimy stworzyć, by zachwycało – naszych prac plastycznych, autorskich fotografii czy rękodzieła. Przewidujemy również specjalną, otwartą wystawę – każdy będzie mógł przynieść na nią coś, czym chciałby się pochwalić.

Artyści, którzy podczas trwania festiwalu zabiorą nas do swojego świata to między innymi: Maks Chyra – kompozytor awangardowej muzyki elektronicznej, którą komponuje już od lat, wcześniej zdobywający doświadczenie grając w Orkiestrze Dętej. Zajmuje się również wystawianiem sztuk teatralnych – powiedzieć o nim, że jest multiinstrumentalistą to jak nic nie powiedzieć! Uwagę publiczności skierujemy również na Natalię Głowacką, która swoje emocje i przeżycia przedstawi w formie dorobku artystycznego z ostatnich lat, począwszy od skromnych szkiców, po bardziej zaawansowane malarstwo czy też grafiki. Przedstawimy też Dawida Rutę, którego hipnotyzujące solówki gitarowe przeniosą nas na festiwal Woodstock’69! Do muzyków festiwalu dołączy również Kasia Drużba, przy której rozpłyniemy się w dźwiękach i poczujemy moc muzyki na 120%. Zosia Ginszt zabierze nas do świata baśni przy okazji prezentacji swojej książki, a energią zarazi nas Mikołaj Małmyszko, „samuraj techno” i pogromca ciszy, natomiast z zespołem Meduza Morska będziemy mogli wznieść się na fali dźwięku i zbadać głębiny psychodelicznego rocka.

Nasza scena stanie przy Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce, a nasz mały festiwal odbędzie się w formie otwartej imprezy, na którą zaprosimy wszystkich mieszkańców miasta i jego bliskich okolic – to inicjatywa na rzecz integracji – wydarzenie, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie. Lokalizacja wydarzenia umożliwia nam szybkie przeniesienie do wnętrza budynku, więc pogoda z pewnością nie pokrzyżuje nam planów. Dodatkowymi plusami lokalizacji w centrum są: pobliski park i plac zabaw oraz dostęp do toalety podczas imprezy.

Mamy to, co definiuje imprezę idealną – oprócz doświadczenia wysokiej jakości prezentacji artystycznych na naszym festiwalu będziecie mogli napić się zimnego piwa albo schłodzić się lodami i odetchnąć na leżakach, przewidujemy również możliwość zamówienia ciepłego posiłku w strefie gastro. Zadbamy także o małe upominki i nagrody za udział w jam sessions! Całe wydarzenie będzie świetną promocją dla Hajnówki, która jest idealnym miejscem na organizację tego typu imprez – to nasze miasto – wyjdźmy, poznajmy się, spędźmy czas razem!”

4. Nosorożec w Puszczy – hajnowska muzyka alternatywna vol. 2

„Inicjatorami projektu Nosorożec w Puszczy – hajnowska muzyka alternatywna są miłośnicy i członkowie hajnowskiego zespołu Błękitny Nosorożec – najstarszego działającego zespołu punkrockowego na Podlasiu. W 2011 r. w plebiscycie Kuriera Porannego „Hajnowianin roku 2010” hajnowski zespół otrzymał nagrodę specjalną za całokształt dotychczasowej działalności.

Muzyka BN ewoluowała od dość siermiężnego punk rocka na początku lat 90. poprzez łączenie go z okresem reggae i ska, aż do obecnego brzmienia, które sam zespół najchętniej określa jako postpunkowe. Dzięki Inicjatywie Sąsiedzkiej w 2020 roku zespół Błękitny Nosorożec przedstawił swój nowy materiał hajnowskiej publiczności i wydał płytę pt. „Niewidzialny”.

Projekt „Nosorożec w Puszczy – hajnowska muzyka alternatywna vol.2″ jest kontynuacją ubiegłorocznych działań. W trakcie prac zespół miał wiele nowych pomysłów oraz dodatkowo przygotował niewykorzystany jeszcze materiał. Poniższe zaplanowane działania będą także stanowiły promocję hajnowskiego zespołu oraz ich świeżo wydanej płyty pt. ,,Niewidzialny”.

Cykl koncertów zespołu Błękitny Nosorożec z Hajnówki

W letnim i jesiennym okresie pomysłodawca we współpracy z innymi podmiotami artystycznymi działającymi w naszym regionie zorganizuje cykl koncertów muzycznych w miejscowości Hajnówka. W czasie wydarzenia wstęp na koncert będzie bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych osób – mieszkańców Hajnówki oraz licznie obecnych w tym czasie turystów. Gościnnie oprócz zespołu Błękitny Nosorożec przewidziane są występy innych twórców muzycznych z naszego regionu. W czasie występu w formie promocji miasta i twórczości hajnowskiego zespołu publiczność będzie miała możliwość zdobycia płyt w prowadzonych konkursach, eventach promocyjnych.

Planowana liczba koncertów: 2-3 koncerty
Planowane miejsce wydarzenia: Hajnówka (Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej/ towarzyszące koncerty w plenerze podczas organizowanych w mieście eventów)

Nagranie profesjonalnego teledysku do utworów hajnowskiego zespołu Błękitny Nosorożec

Dopełnieniem dobrej jakości nagrań muzycznych jest ciekawy klip. Teledysk oprócz funkcji promocyjnej ma za zadanie zwizualizować utwór i uczynić go interesującym w odbiorze innymi zmysłami niż tylko słuch. Doświadczeni poprzednimi działaniami zauważyliśmy, że profesjonalny teledysk pozwala dotrzeć do znacznie szerszej liczby odbiorców. Zaplanowane nagrania będą odbywać się w miejscu działania zespołu, czyli Hajnówce oraz atrakcyjnie przyrodniczo okolicach Puszczy Białowieskiej. Dodatkowo nagrany materiał zostanie bezpłatnie udostępniony do odtwarzania na portalach internetowych Youtube

Planowana liczba materiałów filmowych: 2/3
Planowana liczba odbiorców: 3000 wyświetleń

Nosorożec akustycznie – nagranie niewykorzystanego wcześniej materiału muzycznego

W czasie prac nad nową płytą zespół przygotował nowy materiał muzyczny niewykorzystany i nie publikowany jeszcze dla szerszej publiczności. Zespół Błękitny Nosorożec znany głównie z cięższego brzmienia i muzyki rockowej przygotował materiał w innej nowej odsłonie. W ramach działania zaplanowane jest nagranie 3 nowych utworów w aranżacji na gitarze akustycznej. Nagrany materiał zostanie bezpłatnie udostępniony do odtwarzania na portalach internetowych Youtube itp.

Planowana liczba nowych utworów: 3
Planowana liczba odbiorców: ok. 2000 wyświetleń

Wydarzenia promocyjne oraz wywiady w mediach

W celu przybliżenia informacji o działalności hajnowskiego zespołu oraz lepszej promocji zaplanowanych wydarzeń muzycznych przygotowane zostaną materiały, gadżety oraz plakaty promocyjne. Zaplanowane są także wystąpienia zespołu w mediach (radio/gazeta/tv). Informacje o planowanych wydarzeniach będą aktualnie zamieszczane na fanpage zespołu oraz na stronach internetowych. Patronami medialnymi zespołu są liczne rozgłośnie radiowe: Radio Białystok, Radio Akadera, Radio Dla Ciebie (Warszawa), Radio RACJA.

Planowane wystąpienia w mediach: 2/3 wywiady w radiu/gazecie/tv

Prowadzone wydarzenia muzyczne nie są głównym źródłem dochodów członków zespołu . Pomysłodawcy projektu zebrali już część kwoty na realizację wydarzeń (Wkład własny), jednak profesjonalne przygotowanie powyższej inicjatywy dla mieszkańców naszego miasta i promocji regionu wiąże się z poniesieniem wysokich nakładów finansowych co nie jest możliwe bez uzyskania wsparcia zewnętrznego.”

Głosowanie trwa do 28 lutego!
2 komentarze
Napisz komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *
Skip to content